2017-ի բյուջեի նախագծով ԿԳՆ-ին տրամադրվող գումարները նվազել են ի հաշիվ աշակերտների թվի նվազման. Նախարար
06/12/2016 15:05
2017 թվականի պետբյուջեի նախագծում կրթության ծախսերը 1 միլիարդ 25 միլիոն դրամով կրճատվել են, ինչը պայմանավորված է աշակերտների թվի նվազմամբ, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը:
«Այս տարի առաջին դասարան հաճախող երեխաների թիվը լավն էր: Ունենք 30-40 հազար առաջին դասարանցիներ, և մարզեր ունենք, որտեղ աճ կա», - ընդգծեց նա։
Մինչդեռ նախարարը նշեց, որ նույնը չի կարող ասել միջին դպրոցի մասին, քանի որ այստեղ իրավիճակը բավականին մտահոգիչ է, և նկատվում է աշակերտների թվի նվազեցում։ Նախարարն ընդգծեց, որ նվազման միտումները մասնավորապես պայմանավորված են ներքին արտագաղթով։
Կրթության որակի բարձրացման համար նախարարը կարևորեց հեռակա ուսուցման համակարգի կիրառումը՝ նշելով, որ միշտ չէ, որ գյուղական համայնքերում օպտիմալացում կարող է իրականացվել։

Левон Мкртчян: Расходы на образование в проекте госбюджете сократились из-за уменьшения числа учащихся
06/12/2016 16:31
В госбюджете на 2017 год расходы на образование сократились на 1 млрд. 25 млн. драмов, что обусловлено уменьшением числа учащихся, заявил сегодня министр образования и науки Армении Левон Мкртчян журналистам в парламенте Армении.
«В этом году у нас 30-40 тысяч учащихся первых классов, и это хороший показатель, кроме того, есть области, где зафиксирован рост», - подчеркнул Левон Мкртчян.
При этом министр отметил, что не может сказать того же о средней школе, поскольку ситуация здесь довольно тревожная, наблюдается сокращение числа учащихся. Министр подчеркнул, что тенденции сокращения в основном обусловлены внутренней миграцией.
Левон Мкртчян подчеркнул важность применения системы дистанционного обучения для повышения качества образования, отметив, что оптимизация не всегда может проводиться в сельских общинах.