Շուրջ երեք հազար զինյալ լքել է Դամասկոսի արվարձանը
Սիրիայում մեկ օրվա ընթացքում մոտ երեք հազար զինյալներ վայր են դրել զենքը և միացել հրադադարի ռեժիմին, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Նրանք ընտանիքների հետ միասին լքել են Խան Էշ Շեյխ քաղաքը Դամասկոսի արվարձանում, որը սիրիական զորքերը գրավել էին դեկտեմբերի 1-ին, և ուղևորվել Իդլիբի նահանգ: Ինչպես նշվում Է, ծայրահեղականները հանձնել են ավելի քան 500 միավոր հրաձգային զենք, դիպուկահարի հրացաններ և 120-միլիմետրանոց տասնյակ ականանետներ:
«Բանկացությունները շատ լարված էին ընթանում, բարոյական մեծ ջանքեր պահանջվեցին», - նշել է Սիրիայի հակամարտող կողմերի հաշտեցման կենտրոնի ներկայացուցիչ գնդապետ Ալեքսեյ Լեշչենկոն:
Դեկտեմբերի 6-ին The Wall Street Journal թերթը հայտնել էր, որ Հալեպի արևելյան մասում սիրիական բանակի դեմ կռվող զինյալների խմբավորումը պարտության եզրին է: Ապստամբները խոստովանել են, որ սիրիական բանակի ուժերը և նրա դաշնակից կազմավորումները մեկ շաբաթվա ընթացքում գրավել են այն տարածքի 60 տոկոսը, որը վերահսկում էր ընդդիմությունը:

Около 3 тысяч боевиков покинули пригород Дамаска
Около трех тысяч боевиков в Сирии в течение суток добровольно сложили оружие и присоединились к режиму прекращения огня, сообщает Lenta.ru.
Они вместе с семьями покинули город Хан-эш-Шейх в пригороде Дамаска, который сирийские военные заняли 1 декабря, и направились в провинцию Идлиб. Как отмечается, экстремисты сдали более 500 единиц стрелкового оружия, снайперские винтовки и десятки 120-миллиметровых минометов.
«Переговоры проходили очень напряженно, потребовалось много и моральных усилий», — отметил представитель Центра по примирению враждующих сторон в Арабской Республике полковник Алексей Лещенко.
6 декабря газета The Wall Street Journal сообщала, что группировки боевиков, сражающиеся против сирийской армии в восточной части Алеппо, находятся на грани поражения. По данным самих повстанцев, силы сирийской армии и союзных ей формирований за одну неделю заняли 60 процентов территории, которую контролировала оппозиция.