ԱՄՆ-ը հայտարարել է Մերձավոր Արևելքին գրեթե 8 մլրդ դոլարի զենքի մատակարարման մասին
Միացյալ Նահագների կառավարությունը մտադիր է Քաթարին, Մարոկկոյին, Արաբական Միացյալ Էմիրություններին (ԱՄԷ) և Սաուդյան Արաբիային մատակարարել 7,899 միլիարդ դոլար ընդհանուր գումարի տարատեսակ զենք և ռազմական տեխնիկա: Ինչպես հայտնում է ТАСС-ը, հինգշաբթի այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ-ի պաշտանության նախարարության կառուցվածքում գործող պրոֆիլային կառավարական գերատեսչությունը:
Սաուդյան Արաբիային ենթադրվում է վաճառել 48 CH-47F Chinook դեսանտային-փոխադրական ուղղաթիռներ և դրանց ուղեկցող սարքավորումներ և զենք. այս պարտավորագրի արժեքը կազմում է 3,51 միլիարդ դոլար:
ԱՄԷ-ին նախատեսվում Է մատակարարել 3,5 միլիարդ դոլարի AH-64E Apache հարվածային ուղղաթիռրներ, դրանց շարժիչներ և այլ սարքավորումներ: Պլանավորվում է 781 միլիոն դոլարի դիմաց Քաթարին տրամադրել C-17 ռազմափոխադրական ինքնաթիռի 8 շարժիչներ:
Վերջապես Մարոկկոյին Պենտագոնը պատրաստվում է 108 միլիոն դոլարով վաճառել 1214 TOW 2A հակատանկային հրթիռներ:

США объявили о поставке новых партий оружия на Ближний Восток почти на $8 млрд
Американское правительство намерено поставить Катару, Марокко, ОАЭ и Саудовской Аравии новые партии различного оружия и военной техники на общую сумму $7,899 млрд. Как сообщает ТАСС, oб этом объявило в четверг профильное правительственное ведомство, действующее в структуре Министерства обороны США.
Саудовской Аравии предполагается продать 48 десантно-транспортных вертолетов CH-47F Chinook и сопутствующее оборудование и вооружение к ним; стоимость этого контракта составляет $3,51 млрд. ОАЭ намечается поставить ударные вертолеты AH-64E Apache, двигатели и иное оборудование к ним - на $3,5 млрд. Катару планируется за $781 млн передать 8 двигателей к военно-транспортному самолету C-17 . Наконец, Марокко Пентагон собирается продать за $108 млн 1214 противотанковых ракет TOW 2A.