Թուրքիան չի փոխել իր ժխտողական քաղաքականությունը. Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը Ղրղզական Հանրապետություն իրականացրած այցի շրջանակներում այսօր Բիշքեկում հանդիպել է հայ համայնքի ղեկավար կազմի հետ:
Կողմերը կարևորել են հայրենիք-սփյուռք կապերի ամրապնդումը և հայ երիտասարդների շրջանում ազգային գաղափարախոսության սերմանումը:
Դիմելով հայ համայնքի ներկայացուցիչներին, Էդուարդ Շարմազանովն ասել է. «1948 թվականին այս օրը՝ դեկտեմբերի 9-ին, ընդունվել է ՄԱԿ-ի Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժման մասին կոնվենցիան, որից մեծապես տուժել է մեր ժողովուրդը. հարկ է նշել, որ տասնամյակներ անց Թուրքիան չի փոխել իր ժխտողական քաղաքականությունը: Ավելին՝ թուրքերը այս տարվա ապրիլին քաջալերում էին Ադրբեջանի ահաբեկչական և տմարդի գործողությունները Արցախի ազատատենչ ժողովրդի նկատմամբ: Թուրքիայի և Ադրբեջանի հանցագործ քաղաքականությունն արդարացում չունի և պետք է դատապարտվի: Բայց ամենամեծ կանխարգելիչ միջոցը մեր ազգային գաղափարի՝ ուժեղ Հայրենիքի կառուցումն է: Ուժեղ Արցախ և ուժեղ Սփյուռք՝ սա է մեր հզորության բանաձևը: Այսօր՝ առավել քան երբևէ, մեր միասնությունը հրամայական է»:

Эдуард Шармазанов: Турция не изменила свою политику отрицания
Сегодня в рамках визита в Кыргызскую Республику 9 декабря вице-спикер Национального Собрания Эдуард Шармазанов встретился в Бишкеке с руководящим составом армянской общины.
Стороны подчеркнули важность укрепления связей Родина – Спюрк (Диаспора) и воспитания армянской молодежи в духе национальной идеологии.
Эдуард Шармазанов, обращаясь к соотечественникам, в частности, отметил: «В этот день, 9 декабря 1948 г., принята конвенция ООН “О предупреждении и наказании преступления геноцида”. От геноцидов значительно пострадал также наш народ. Следует отметить, что и спустя десятилетия Турция не изменила свою политику отрицания. Более того, турки в апреле этого года поощряли террористические и бесчеловечные действия Азербайджана против свободолюбивого народа Арцаха. Преступная политика Турции и Азербайджана не имеет оправдания и должна быть осуждена. Но самой главной превентивной мерой должна быть наша национальная идея созидания могучей родины. Сильный Арцах и сильная Диаспора – вот формула нашего единства. Сегодня, более чем когда-либо, необходимо наше единство».