Գագիկ Ծառուկյանի վերադարձով ԲՀԿ-ն կտանի այն ձայները, որոնք այս պահի դրությամբ դեռևս «անտեր» են. Արմեն Բադալյան
10/12/2016 10:29
Ընտրական տեխնոլոգիաների մասնագետ Արմեն Բադալյանի կարծիքով՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախկին նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի վերադարձը քաղաքականություն իր ազդեցությունը կունենա ապագա խորհրդարանի համայնապատկերի վրա: Ծառուկյանի վերադարձի և ընդդիմության նախընտրական գործունեության մասին Aysor.am-ի թղթակիցը զրուցել է Արմեն Բադալյանի հետ։
- Պարոն Բադալյան, Գագիկ Ծառուկյանի՝ քաղաքականություն վերադառնալն ի՞նչ կփոխի 2017 թվականի քաղաքական ներկապնակում: Ի՞նչ ազդեցություն այն կունենա խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների վրա:
- Ինչպես ցույց են տալիս դեպքերի զարգացումները, ամենայն հավանականությամբ, Գագիկ Ծառուկյանը կվերադառնա և դա էական փոփոխություն կունենա խորհրդարանի ապագա համայնապատկերում, որովհետև «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունն այսօրվա դրությամբ հանդիսանում է Հանրապետական կուսակցության մասնաճյուղը, իսկ Գագիկ Ծառուկյանի վերադարձով նա դուրս կգա ՀՀԿ մասնաճյուղի կարգավիճակից և կդառնա ինքնուրույն քաղաքական ուժ: Ամենանայն հավանականությամբ, ԲՀԿ-ն կդառնա երկրորդ ազդեցիկ ուժը խորհրդարանում: Բնականաբար, ԲՀԿ-ն կտանի այն ձայները, որոնք այս պահի դրությամբ դեռևս «անտեր» են, և ամենայն հավանականությամբ, Գագիկ Ծառուկյանի վերադարձից հետո կգնան ԲՀԿ-ի օգտին: Դա էլ, բնականաբար, կազդի խորհրդարանի հետագա պատկերի վրա:
Ընդդիմությունն այստեղ ինչ-որ անելիք ունի՞:
- Ըննդիմության անելիքը չպետք է կախված լինի ԲՀԿ նախկին առաջնորդի՝ քաղաքականություն վերադառնալու կամ չվերադառնալու հետ: Ընդդիմադիր ուժերը պետք է կողմնորոշվեն, թե իրենք ռուսամետ են, արևմտամետ են, թե փորձում են բանակցությունների մեջ մտնել Բաղրամյան 26-ի հետ: Իսկ եթե որևէ մեկի հետ բանակցությունների մեջ չեն մտնում, ապա պետք է խիստ հզորացնեն նախընտրական քարոզարշավները, որպեսզի կարողանան գոնե մի քանի տոկոս հաղթահարեն, մտնեն խորհրդարան, ինչն այս պահի դրությամբ քիչ հավանական է, որովհետև ընդդիմադիր ուժերի մեծ մասը չունի համապատասխան ֆինանսական, մեդիա և կազմակերպչական ռեսուրսներ:
Ընդդիմադիր ուժերն արդեն հայտարարություններով են հանդես գալիս դաշինքներ կազմելու մասին: Ձեր գնահատմամբ՝ կկարողանա՞ն հաղթահարել համապատասխան շեմը և հայտնվել խորհրդարանում:
- Խորհրդարան մտնելու համար հարկավոր է երկու գործոն՝ առաջին, պետք է Արևմուտքի աջակցությունը, որպեսզի նրանք կարողանան խորհրդարանում հայտնվել: Երկրորդ՝ աջակցությունը պետք է արտահայտված լինի նաև կազմակերպչական, ֆինանսական բաղադրիչներով, որպեսզի կարողանան խորհրդարանում հայտնվել, քանի որ ընտրությունները բավական թանկ ֆինանսական հաճույք են, և առանց ֆինանսական լուրջ ներդրումների, դժվար թե ըննդիմադիր ուժերը կարողանան խորհրդարանում հայտնվել:
որհրդարանում հայտնվելու և հատկապես ձայները չկեղծելու համար նրանք պետք է այս պահին ունենան հզոր դաշնակից՝ կամ Ռուսաստան, կամ Եվրամիություն, որովհետև այս պահին Միացյալ Նահանգները, կարծես, հետ է քաշվում Հայաստանի ներքին գործերին խառնվելուց, թեև Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը և ԵՄ ներկայացուցչությունը ասել են, թե իրենք ակտիվորեն հետևելու են Հայաստանում ընթացող գործընթացներին: Դաշինքները, որոնք ձևավորման գործընթացում են, կամ այն դաշինքները, որոնք կարող են ձևավորվել մինչև քարոզարշավի սկիզբը, պետք է ունենան ֆինանսական հզոր ռեսուրսներ, իսկ դա կարող է տրամադրել կամ Ռուսաստանը, կամ Եվրամիությունը:
Ապագան ցույց կտա, թե ով ավելի մրցունակ կգտնվի այս քաղաքական գործընթացում: Կարող եմ ասել, որ ընտրություններն ազատ, արդար, թափանցիկ չեն լինելու, չնայած 4+4+4 ձևաչափի հորդորներին, հավանական եմ համարում, որ Արևմուտքը Հայաստանի իշխանությունների հետ կգնա գործարքի, կապված այն բանի հետ, թե արևմտամետ դաշինքներն ինչքան տեղ կունենան խորհրդարանում: Եթե իրենց բավարարի այդ ազդեցությունը, ապա նրանք կասեն, որ ընտրությունները լեգիտիմ են, եթե չբավարարեց, կասեն, որ դրանք լեգիտիմ չեն:
Իսկ Ռուսաստանի համար դաշինք ստեղծել պետք չէ. կա Հանրապետական կուսակցությունը և կլինի ԲՀԿ-ն: Մանացած ուժերը իրենք պետք է կողմնորոշվեն, թե ինչ են անում:

Армен Бадалян: «Процветающая Армения» заберет голоса, которые на данный момент еще «бесхозные»
Эксперт по политическим и избирательным технологиям Армен Бадалян считает, что возвращение бывшего лидера партии «Процветающая Армения Гагика Царукяна в политику повлияет на картину будущего парламента. Корреспондент Aysor.am побеседовал с Арменом Бадаляном о перспективах возвращения Царукяна и предвыборной деятельности оппозиции.
- Господин Бадалян, что изменит возвращение Гагика Царукяна в политической палитре 2017 года? Какое влияние окажет это на результаты парламентских выборов?
- Как показывает развитие событий, по всей видимости, Гагик Царукян вернется и это внесет существенное изменение в облик нового парламента, поскольку партия «Процветающая Армения» на сегодняшний день является филиалом Республиканской партии Армении, а возвращением Гагика Царукяна она выйдет из статуса филиала РПА и станет самостоятельной политической силой. По всей видимости, «Процветающая Армения» станет второй влиятельной силой в парламенте. Естественно, «Процветающая Армения» заберет те голоса, которые на данный момент еще «бесхозные», и скорее всего, после возвращения Гагика Царукяна эти голоса перейдут к партии. А это, в свою очередь повлияет на дальнейшую картину парламента.
- Что нужно сделать оппозиции?
- Действия оппозиции не должны зависеть от возвращения или невозвращения бывшего лидера «Процветающей Армении» в политику. Оппозиционные силы должны определиться, являются они пророссийскими, прозападными или хотят вести переговоры с Баграмяна 26. А если не вступают в переговоры, то должны резко активизировать предвыборные кампании, чтобы суметь хотя бы преодолеть несколько процентов, войти в парламент, что по состоянию на данный момент маловероятно, поскольку большая часть оппозиционных сил не имеет соответствующих финансовых, медиа и организационных ресурсов.
- Оппозиционные силы уже выступают с заявлениями о формировании блоков. По Вашей оценке, удастся ли им преодолеть соответствующий барьер и оказаться в парламенте?
- Чтобы пройти в парламент необходимо два фактора: во-первых, нужна поддержка Запада, чтобы они смогли оказаться в парламенте. Во-вторых, чтобы пройти в парламент, поддержка должна выражаться в организационном, финансовом составляющих, поскольку выборы – это довольно дорогое финансовое удовольствие и без серьезных финансовых вложений оппозиционные силы вряд ли смогут оказаться в парламенте.
Чтобы оказаться в парламенте и особенно не фальсифицировать голоса, они должны иметь сейчас мощного союзника в лице России или Евросоюза, поскольку Соединенные Штаты, кажется, отходят от вмешательства во внутренние дела Армении, хотя посол США в Армении и представительство ЕС заявили, что будут активно следить за проходящими в Армении избирательными процессами. Альянсы, которые сейчас в процессе формирования, или могут быть сформированы до начала предвыборной кампании, должны иметь мощные финансовые ресурсы, а такие ресурсы могут предоставить либо Россия, либо Евросоюз.
Время покажет, кто окажется более конкурентоспособным в этом политическом процессе. Могу сказать, что выборы не будут свободными, справедливыми и прозрачными, несмотря на призывы формата 4+4+4. Считаю вероятным, что Запад пойдет на сделку с властями Армении, в зависимости от того, сколько мест будут иметь прозападные блоки в парламенте Армении. Если их устроит это влияние, то они заявят, что выборы – легитимные, а если не удовлетворит, скажут, что нелегитимные.
А для России формировать предвыборный блок не нужно: есть Республиканская партия и будет «Процветающая Армения». Остальные силы, должны сориентироваться, что делать.