ԱՄՆ-ը Սիրիա կուղարկի հավելյալ 200 զինծառայող
ԱՄՆ-ը հավելյալ 200 զինծառայող կուղարկի Սիրիա՝ «Իսլամական պետություն» (Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում արգելված) ահաբեկչական խմբավորման գրոհայիններից Ռաքքա քաղաքի ազատագրման գործողությանը մասնակցելու համար։ Այս մասին հայտնել է Պենտագոնի ղեկավար Էշթոն Քարթերը Բահրեյնի մայրաքաղաք Մանամայում համաժողովի ժամանակ, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Պաշտպանության նախարարը հայտարարել է, որ ևս 200 զինծառայող կուղարկի Սիրիա՝ օգնելու տեղի ուժերին դուրս մղել ԻՊ-ին Ռաքքայից», - հայտարարել է Պենտագոնի պաշտոնական ներկայացուցիչ Փիթեր Կուկն իր պաշտոնական թվիթերյան միկրոբլոգում։
Ռաքքան համարվում է Սիրիայում ԻՊ-ի գրոհայինների ոչ պաշտոնական «մայրաքաղաքը» և իրաքյան Մոսուլից հետո տարածաշրջանում ահաբեկիչների երկրորդ պատվարը։ Մոտ 300 հազար բնակչությամբ քաղաքը զավթվել էր ահաբեկիչների կողմից 2013 թվականին։

США направят в Сирию еще 200 военнослужащих
США направят дополнительно 200 военнослужащих в Сирию для участия в операции по освобождению от боевиков террористической группировки «Исламское государство» (ИГ, запрещена в РФ) города Ракка, сообщил глава Пентагона Эштон Картер на конференции в Манаме, передает РИА Новости.
«Министерство обороны заявило, что отправит еще 200 военнослужащих в Сирию, чтобы помочь местным силам вытеснить ИГ из Ракки», — сообщил официальной предстатель Пентагона Питер Кук на свой официальной странице в микроблоге Twitter.
Ракка считается неофициальной «столицей» боевиков ИГ в Сирии и вторым после иракского Мосула оплотом террористов в регионе. Город с населением около 300 тысяч человек был захвачен в 2013 году.