Ամանորյա տոները ազդել են Մինսկի խմբի աշխատանքի ու ոճի վրա. Սերգեյ Մինասյան
Ամանորյա տոներն, ըստ քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանի, ազդել են Մինսկի խմբի աշխատանքի ու ոճի վրա, նման կարծիք քաղաքագետը հայտնեց այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը` անդրադառնալով Չինարիի դեպքերի վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ուշացած հայտարարությանը:
«Արված հայտարարության առաջին երկու նախադասությունները փաստացի իրար հակասում են: Մի կողմից փորձ է արվել հավասարության նշան դնել հայկական և ադրբեջանական կողմերի գործողությունների միջև, չնայած չեմ կարծում, որ Մինսկի խմբի համանախագահների համար պարզ չէ, թե որ կողմն էր դեկտեմբերի 29-ի գործողությունը նախաձեռնել, մյուս կողմից համանախագահները խոսում են ադրբեջանական դիվերսանտին վերադարձնելու մասին: Տրամաբանական է, որ եթե ադրբեջանական կողմը չէր սկսել գործողությունները, ապա ինչո՞ւ պիտի ադրբեջանցի դիվերսանտի դին հայտնվեր հայկական կողմում», - ասաց Սերգեյ Մինասյանը:
Համանախագահների հայտարարությունը քաղաքագետը կարևորեց նաև այն տեսանկյունից, որ հերթական անգամ նշվեց՝ կողմերը պիտի կատարեն Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները. «Եթե կողքի դնենք այդ բոլոր ուղերձների դիվանագիտական ասպեկտը, ապա դրանք բացառապես ադրբեջանական կողմին են ուղղված», - ընդգծեց նա:
Անդրադառնալով ԱԳՆ պատասխանին՝ Սերգեյ Մինասյանը նշեց, որ ընդհանուր առմամբ ինքը համաձայն է հնչած հայտարարության հետ և ընդգծեց, որ ԱԳՆ հայտարարության մոտեցումներն ու գնահատականներն, ըստ էության, համապատասխանում են իրար:

Новогодние праздники повлияли на работу Минской группы ОБСЕ – Сергей Минасян
Новогодние праздники повлияли на работу и стиль Минской группы ОБСЕ, заявил политолог Сергей Минасян, комментируя заявление Минской группы ОБСЕ в связи с попыткой азербайджанской диверсии на границе с Арменией 28 декабря.
«Первые два предложения в заявлении посредников противоречат друг другу. С одной стороны они пытаются поставить знак равенства между действиями армянской и азербайджанской стороны, хотя я не думаю, что им неизвестно, кто инициировал эти действия. С другой стороны, посредники говорят о возвращении тела азербайджанского диверсанта. Если не азербайджанская сторона инициировала действия, то почему тело диверсанта оказалось на армянской территории?», - заявил С.Минасян.
При этом политолог подчеркнул, что в очередной раз МГ ОБСЕ заявила о необходимости выполнения договоренностей, достигнутых в Вене и Петербурге.
«Если отложить дипломатический аспект заявления, то оно адресовано Азербайджану», - сказал С.Минасян.