Ադրբեջանը ապրիլին տապալվեց, այժմ գնում է բլեֆի ճանապարհով. քաղաքագետ
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, ամփոփելով անցնող 2016 թվականը, հայտարարել է, թե ապրիլին իր երկիրը հաղթանակ է տարել, ինչը ցույց է տալիս, որ իր երկիրը երբեք չի համակերպվի տարածքային կորուստների հետ:
Aysor.am-ի հետ զրույցում քաղաքագետ Տիգրան Աբրահամյանը, մեկնաբանելով այս հայտարարությունը, նշեց, որ մարտական գործողությունների, տարատեսակ սադրանքների միջոցով Ադրբեջանի իշխանությունը ընդամենը փորձում է ցույց տալ, որ Արցախի անկախության հանգամանքն իրեն հանգիստ չի տալիս ու ինքն այդ փաստի հետ չի համակերպվում:
«Այսպիսի հայտարարությունները ինքնասփոփանք են, հանրությանը հանգստացնելու համար, իսկ իրականում՝ ծուղակ ադրբեջանական հասարակության համար», - նշեց Տ. Աբրահամյանը:
Հարցին, թե նույն հայտարարության մեջ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, թե Ադրբեջանը ցանկացած պահին պատրաստ է ռազմական ճանապարհով լուծելու Ղարաբաղի հարցը, քաղաքագետը նշեց. «Ադրբեջանի նախագահի մատնանշած ապրիլյան մարտական գործողություններն ապացուցեցին հակառակը՝ Ադրբեջանը տապալվեց՝ չլուծելով իր գլխավոր խնդիրը, այն է՝ կայծակնային պատերազմի միջոցով հասնել իր համար ցանկալի լուծման: Անհասկանալի է այն վստահությունը, որն իր բառապաշարում թույլ է տալիս այդ երկրի նախագահը»:
Մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահի այն հայտարարությունը, թե իշխանությունները քայլեր են ձեռնարկում Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում բնակեցման գործընթացին՝ Տ. Աբրահամյանը նշեց. «Նախ, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող այդ տարածքը բնակավայր չէ, երկրորդ, դրա հարակից գրեթե ողջ տարածքը հայկական զինված ուժերի վերահսկողության տակ է: Ով աշխարհագրորեն պատկերացնում է տեղանքը, միայն ժպիտով կվերաբերվի այդ հայտարարությանը: Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունների միակ ինտրիգը նրանում է, թե ո՞վ է քարոզչական զավեշտի զոհը և ժամանակային առումով ի՞նչ կյանք կունենա Ադրբեջանի իշխանությունների հերթական քաղաքական բլեֆը»:

Тигран Абраамян: После провала в апреле Азербайджан идет по пути политического блефа
Президент Азербайджана Ильхам Алиев, подводя итоги 2016 года, вчера заявил, что его страна одержала победу в ходе апрельской войны в зоне карабахского конфликта, что свидетельствует, что Баку никогда не смирится с территориальными потерями.
В беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Тигран Абраамян заявил, что боевыми действиями и различными провокациями власти Азербайджана всего лишь пытаются показать, что независимость Арцаха не дает им покоя и они не смирятся с этим фактом.
«Подобные заявления направлены на успокоение самих себя, своего общества, а на самом деле являются ловушкой для азербайджанского общества», - сказал Т.Абраамян.
Комментируя заявление Алиева о том, что Азербайджан в любой момент готов военным путем решить карабахский вопрос, политолог заявил: «Указанные президентом Азербайджана апрельские события доказали обратное. Азербайджан провалился, не решив главной цели – молниеносной войной достичь желаемого решения. Непонятна уверенность, с которой выступает президент этой страны».
Президент Азербайджана также заявил о намерении заселения перешедших под азербайджанский контроль территорий. В связи с этим Т.Абраамян заявил: «Во-первых, находящиеся под контролем Азербайджана территории – не населенные пункты. Во-вторых, почти вся прилегающая территория находится под контролем армянских ВС. Кто географически знаком, представляет эту территорию, то отнесется к заявлению президента Азербайджана лишь с усмешкой. Единственная интрига заявления президента Азербайджана заключается в следующем: кто является жертвой пропагандистского курьеза и какая судьба ожидает очередной политический блеф властей Азербайджана».