Թրամփը կարող է «լայնամասշտաբ պատերամզ» սկսել Չինաստանի դեմ
ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարող է «լայնամասշտաբ պատերամզ» սկսել Պեկինի դեմ, եթե նրա երկիրը հետևի Հարավ-Չինական ծովում կղզիների մի մասի շրջափակման քաղաքականությանը։ Այս մասին գրում է The Guardian բրիտանական պարբերականը` հղում անելով չինական ԶԼՄ-ներին, փոխանցում է Depo.ua-ն:
Պարբերականի կարծիքով՝ կասկածներ կան, որ նորընտիր նախագահը կիսում է պետքարտուղարի պաշտոնի թեկնածու Ռեքս Թիլերսոնի հայացքները, որը քննադատել է Չինաստանին` Հարավ-Չինական ծովում գործողությունների համար։ Դեկտեմբերին Թրամփը համանման հայտարարություն է արել Fox New հեռուստաալիքին տված հարցազրույցի ժամանակ՝ Պեկինին մեղադրելով կղզիների ոչ արտոնված շինարարության մեջ։
Եթե Վաշինգտոնը չի նախատեսում լայնամասշտաբ պատերազմ սկսել Հարավ-Չինական ծովում, ապա կղզիները սահմանափակելու յուրաքանչյուր նախաձեռնություն հիմարություն կլինի՝ գրում է The Global Times-ը։

СМИ: Трамп нарывается на «большую войну» с Китаем
Новоизбранный президент США Дональд Трамп рискует начать «широкомасштабную войну" с Пекином, если его государство примет решение о блокаде части островов в Южно-Китайском море.  Об этом пишет The Guardian со ссылкой на ряд китайских СМИ, передает Depo.ua.
По мнению издания, есть подозрения, что избранный президент разделяет взгляды кандидата на пост госсекретаря в его администрацию - Рекса Тиллерсона, который раскритиковал Китай за его действия в Южно-Китайском море. В декабре Трамп сделал аналогичные замечания в интервью Fox News, обвинив Пекин в несанкционированной застройке островов.
Если Вашингтон не планирует начать крупномасштабную войну в Южно-Китайском море, любые подходы, ограничивающие доступ к островам, будут выглядеть глупо, пишет The Global Times.