Փարիզը կծախսի 300 միլիոն եվրո՝ Էյֆելյան աշտարակի հերթերը նվազեցնելու համար
Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն հայտարարել է Էյֆելյան աշտարակի արդիականացման մեջ 300 միլիոն եվրո ներդնելու պլանի մասին, հայտնում է Lenta.ru-ն՝ հղում անելով The Local-ին:
Միջոցները գերազանցապես ուղղվելու են տեսարժան այդ վայրի հերթերի նվազեցմանը։ Տեղական իշխանությունները հերթերի դեմ պայքարել մտադիր են այցելուների համար ընդունելության նոր գոտիների ստեղծմամբ։ Ծրագրված է նաև ներդնել պիկ ժամերին հյուրերի հոսքի կառավարման համակարգ։
Բացի այդ, միջոցները ծախսվելու են աշտարակի կոսմետիկ համակարգի, կառույցի համակարգերի կատարելագործման և այլ կարիքների համար։ Փարիզի քաղաքապետարանը մտադիր է հետագա 15 տարիներին Էյֆելյան աշտարակի վրա տարեկան ներդնել 20-ական միլիոն դոլար։
Մինչ այդ դրա վրա տարեկան ներդրվել է մոտ 13.7 միլիոն դոլար։ Տարեկան Էյֆելյան աշտարակ այցելում է 7 միլիոն զբոսաշրջիկ։

Париж потратит €300 млн на борьбу с очередями у Эйфелевой башни
Мэр Парижа Анн Идальго объявила о планах вложить 300 миллионов евро в модернизацию Эйфелевой башни. Средства преимущественно пойдут на уменьшение очередей к достопримечательности. Об этом в пятницу, 13 января, сообщает Lenta.ru со ссылкой на The Local.
Бороться с очередями местные власти намерены путем создания новых зон приема посетителей. Также планируется внедрение системы управления потоком гостей в часы пик.
Кроме того, деньги будут потрачены на косметический ремонт башни, совершенствование системы освещения сооружения и другие нужды.
Парижская мэрия намерена в течение следующих 15 лет вкладывать в Эйфелеву башню по 20 миллионов евро ежегодно. До этого в достопримечательность инвестировалось порядка 13,7 миллиона в год.