Հարավային Կորեայում դատախազությունը Samsung-ի փոխնախագահին ձերբակալելու վճիռ է կայացրել
Հարավային Կորեայի դատախազությունը ձերբակալելու թույլտվություն է տվել Samsung Electronics ընկերության փոխնախագահ Լի Չժե Յոնին, որը հանդես է գալիս որպես կասկածյալ՝ երկրի նախկին նախագահի շուրջ ստեղծված կոռուպցիոն սկանդալի գործով, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Լի Չժե Յոնը մեղադրվում է այն բանում, որ Samsung-ը 2015թ․ ստորագրել է ավելի քան 18 միլիոն դոլարի պայմանագիր ընկերության հետ, որը տեղակայված է Գերմանիայում և փաստացի պատկանում է նախագահի մտերիմ ընկերուհուն՝ Ցոի Սուն Սիլին։
Բացի այդ, Հարավային Կորեայի պետական կենսաթոշակային հիմնադրամը նախագահի վարչակազմի ճնշումների ներքո աջակցել է երկու ընկերությունների միաձուլմանը։ Հիմնադրամի ղեկավարը ևս մեղադրվում է կոռուպցիայի մեջ։

Прокуратура Южной Кореи выдала ордер на арест де-факто главы Samsung
Специальная комиссия прокуратуры Южной Кореи выдала ордер на арест де-факто главы корпорации Samsung Group Ли Чжэ Ёна по обвинению во взяточничестве на фоне расследования коррупционного скандала вокруг временно отстраненного от власти президента страны, передает РИА Новости.
Ли Чжэ Ён подозревается в том, что его компания в 2015 году подписала контракт более чем на 18 миллионов долларов с базирующейся в Германии компанией, которая принадлежит центральной фигурантке коррупционного скандала Цой Сун Силь, приближенной президента.
Взамен государственный пенсионный фонд, как утверждается, под давлением президентской администрации оказал поддержку слиянию двух компаний-подрядчиков Samsung.