Եկել է ժամանակը, որպեսզի Հայաստանի զարգացման գործում մենք շատ ավելի ակտիվորեն ներգրավենք միջազգային ընկերություններին. Սերժ Սարգսյան
16/01/2017 17:52
Հանրապետության նախագահի մոտ այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ ՀՀ Նախագահին առընթեր «Հայաստանի իրավազորություն» ծրագրի իրագործման ընթացքի և առաջիկա անելիքների վերաբերյալ, որին մասնակցել են Ծրագրի խորհրդի անդամները, տեղեկացնում է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Խորհրդակցության սկզբում նախագահ Սերժ Սարգսյանն անդրադարձել է խորհրդի առջև դրված խնդիրներին և գործունեության առաջնահերթություններին:
«Կարծում եմ, որ եկել է ժամանակը, որպեսզի Հայաստանի զարգացման գործում մենք շատ ավելի ակտիվորեն ներգրավենք միջազգային ընկերություններին, տարբեր մասնագետների, շնորհաշատ մարդկանց, ինչպես նաև ավելի առարկայորեն մասնակցենք աշխատանքի միջազգային բաժանմանը: Եվ որպեսզի միջազգային բիզնեսի համար Հայաստանը դարձնենք ավելի գրավիչ, մենք նոր շունչ պետք է հաղորդենք դատական, ֆինանսական, հարկային ոլորտներում կատարվող բարեփոխումներին, ավելի եռանդուն կատարելագործենք մեր բիզնես միջավայրը, ինչը հնարավորություն կտա տեսանելի ապագայում մեր երկրի զարգացմանը, բարեփոխումներին նոր ուժ հաղորդելու:
Տեղյակ եք, որ նոյեմբերի 30-ին ես վավերացրել եմ Ազգային ժողովի կողմից ընդունված օրենսդրական փաթեթը, համաձայն որի` Հայաստանն ազատականացրել է իրավաբանական անձանց՝ դեպի երկիր և երկրից դուրս տեղափոխվելու հնարավորությունները:
Հայաստանի Հանրապետության նպաստավոր իրավազորություն կառուցելու նպատակով 2016 թ. նոյեմբերի 26-ին իմ հրամանագրով ստեղծվել է այս խորհուրդը, և ձեր մշակած ծրագրի հիմնադրույթները հավանության են արժանացել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից: «Հայաստանի իրավազորության» խորհուրդը, փաստորեն, այսօր անց է կացնում իր առաջին լիարժեք նիստը: Կարծում եմ, որ նպատակները բոլորիս հայտնի են: Ուղղակի, ես համոզմունք ունեմ, որ մենք ավելի խորապես պետք է ուսումնասիրենք միջազգային փորձը և, հիմք ընդունելով Հայաստանի գրավչությունը, առավելությունները, մեր ժողովրդի և, առաջին հերթին, մեր երիտասարդ, տաղանդավոր մասնագետների հնարավորությունները, հայության դիրքերն աշխարհում՝ կառուցենք Հայաստանի Հանրապետության իրական պատկերը և Հայաստանի Հանրապետությունում նպաստավոր իրավազորություն ստեղծենք իրավաբանական անձանց և ընկերությունների համար: Ես վստահ եմ, որ այստեղ նաև մեծ դերակատարություն ունի Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը, ինչպես նաև Հայաստանի օրեցօր ավելացող մասնակցությունը Եվրամիության տարբեր ծրագրերին: Բայց ուզում եմ մեկ անգամ ևս շեշտել, որ մեր որդեգրած դիրքորոշումը՝ անօրինական փողերի լվացմանը հակազդելու, քրեական գործունեության ֆինանսավորումը չհանդուրժելու, ֆիսկալ ծովահենության դեմ և ֆինանսական ոլորտի թափանցիկությանն ուղղված միջազգային ճիգերին օժանդակելու, մնում է անփոփոխ: Մեզ համար ամենակարևորն այս պահին Հայաստանի զարգացմանը զուգահեռ՝ սա է: Մենք որևէ նոր բան չենք հնարելու, մենք աշխատելու ենք մեր օրենքների հիման վրա և աշխատելու ենք մեր երկրի զարգացման համար»,-ասել է նախագահ Սարգսյանը:
«Հայաստանի իրավազորություն» ծրագրի խորհրդի անդամները Հանրապետության Նախագահին զեկուցել են Նախագահի հրամանագրով ամրագրված հանձնարարականների կատարման ընթացքը: Նշվել է, որ սահմանված ժամկետում ՀՀ կառավարության քննարկմանն ու հաստատմանը ներկայացված «Հայաստանի իրավազորություն» ծրագրի հիմնադրույթներից բացի, Կառավարության որոշմամբ ստեղծվել է նաև «Հայաստանի իրավազորություն» հիմնադրամը, որի գրանցման աշխատանքները ներկայումս գտնվում են ավարտական փուլում: Առաջիկա անելիքների շարքում խորհրդի անդամներն առանձնացրել են վերոնշյալ հիմնադրամի կողմից ընկերության ստեղծումը, որին կփոխանցվեն Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ նախատեսված լիազորությունները: Այդպիսով, կամբողջականացվի Ծրագրի գործունեության ինստիտուցիոնալ հիմքը:
Հանրապետության նախագահի հրամանագրի համաձայն, եռամսյա պարբերականությամբ ՀՀ նախագահին հաշվետվություն կներկայացվի «Հայաստանի իրավազորություն» ծրագրի կատարման ընթացքի վերաբերյալ:

Президент: Настала пора, чтобы в развитие Армении мы более активно вовлекали международные компании
У президента Армении Сержа Саргсяна сегодня состоялось совещание относительно хода реализации программы «Правомочие Армении» и предстоящих планов. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
В совещании принимали участие члены Совета программы. В начале совещания президент Серж Саргсян коснулся поставленных перед Советом задач и приоритетов деятельности.
«Считаю, настала пора, чтобы в развитие Армении мы гораздо активнее вовлекали международные компании, различных специалистов, талантливых людей, а также более предметно участвовали в международном распределении работы. И чтобы сделать Армению более привлекательной для международного бизнеса, мы должны придать новое дыхание реформам в судебной, финансовой, налоговой сферах, более энергично совершенствовать нашу бизнес-среду, что позволит в обозримом будущем придать новую силу развитию нашей страны, реформам», – сказал глава армянского государства.
«Вам известно, что 30 ноября я ратифицировал принятый Национальным Собранием законодательный пакет, согласно которому Армения либерализовала возможности передвижения юридических лиц в страну и из страны», – напомнил президент. Серж Саргсян отметил также, что его указом от 26 ноября 2016 года был создан данный Совет, а положения разработанной членами Совета программы «Правомочие Армении» были одобрены правительством РА.
Президент отметил, что Совет программы «Правомочие Армении» проводит по сути первое полноценное заседание, подчеркнув, что хотя цели всем ясны, однако необходимо глубинно изучить международный опыт для выстраивания реальной картины о республике и формирования правомочий юридических лиц и компаний с учетом возможностей молодых армянских специалистов, Диаспоры.
«Уверен, в этом значительную роль сыграет членство Армении в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) и растущая изо дня в день доля участия республики в программах ЕС. Хочу еще раз подчеркнуть неизменность нашей позиции в деле борьбы с незаконным отмыванием денег, финансированием криминальной деятельности, фискальным пиратством и готовность продолжать содействие международным усилиям по обеспечению финансовой прозрачности. В настоящее время это для нас важно наряду с развитием Армении. Ничего нового мы изобретать не намерены, будем работать на основе нашего законодательства и для развития нашей страны», – отметил глава государства.
Члены совета программы «Правомочие Армении» проинформировали президента РА Сержа Саргсяна о процессе выполнения поручений, зафиксированных указом главы государства. Среди предстоящих задач члены Совета отметили создание указанным фондом компании, которой будут переданы предусмотренные законодательством РА полномочия. Таким образом, будет завершена институциональная основа деятельности Программы. Согласно указу президента Армении, каждые три месяца ему будет представляться отчет о ходе выполнения программы.