Ճապոնիայում Pokemon Go-ի պատճառով կնոջ սպանած կռունկավարը դատապարտվել է ազատազրկման
Ճապոնիայում սմարթֆոնով Pokemon Go խաղալու ժամանակ մի կնոջ մահացու ելքով վթարի ենթարկած կռունկավարը դատապարտվել է հնգամյա փորձնական ժամկետով մեկուկես տարվա ազատազրկման, հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով Kyodo գործակալությանը:
48-ամյա Հիրոկի Նեգամին դատապարտվել է անուշադիր վարելու համար, որի հետևանքով 2016 թվականի սեպտեմբերի 12-ին Կիոտո քաղաքում մահացել է 39-ամյա Մարի Հիմորին:
Դատախազությունը վերամբարձ կռունկի վարորդին մեղադրել է նրանում, որ նա Pokemon Go է խաղացել սմարթֆոնով, երբ խաչմերուկում սպասելիս է եղել կանաչ լույսին: Տղամարդու անուշադիր լինելու պատճառով կռունկը վեր է բարձրացրել կնոջն ու 130 մետր քարշ տվել նրան փողոցով, ինչի հետևանքով նա մահացել է:
Այս միջադեպից հետո 2016 թվականի նոյեմբերից Ճապոնիայում փոփոխություններ են մտցվել խաղի ծրագրի մեջ, որոնք կանխում են դրա աշխատանքն ավտոմեքենայի ընթացքի ժամանակ: Այնուամենայնիվ, վարորդները շարունակում են Pokemon Go խաղալ խաչմերուկներում կանգ առնելու ժամանակ:

В Японии крановщик, сбивший женщину из-за Pokemon Go, получил тюремный срок
Водитель крана, сбивший насмерть женщину в Японии во время игры в Pokemon Go на смартфоне, приговорен во вторник судом к полутора годам тюрьмы с пятилетним испытательным сроком, передает РИА Новости со ссылкой на агентство Киодо.
По его данным, 48-летний Хироки Нэгами был осужден за невнимательное вождение, которое повлекло за собой гибель 39-летней Мари Химори в районе города Киото 12 сентября 2016 года.
Прокуратура обвинила водителя крана в том, что он играл в Pokemon Go на смартфоне, ожидая разрешающего сигнала светофора на перекрестке, но тронулся, не смотря внимательно на дорогу. Кран зацепил женщину и протащил ее по дороге 130 метров, в результате чего она скончалась.
После этого случая, как сообщалось ранее, в Японии с ноября 2016 года были внесены изменения в программу игры, предотвращающую ее работу во время движения автомобиля. Вместе с тем, водители продолжают себя развлекать с помощью Pokemon Go, останавливаясь на перекрестках.