Եվրախորհրդարանի նախագահ է ընտրվել Անտոնիո Տայանին
Իտալացի Անտոնիո Տայանին, որը ներկայացնում է Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցությունը, քվեարկության չորրորդ փուլի արդյունքում ընտրվել է Եվրախորհրդարանի նոր նախագահ, այս մասին  վկայում է Ստրասբուրգում նիստերի դահլիճից հեռարձակումը, որտեղ ընթանում է Եվրախորհրդարանի լիագումար նստաշրջանը, փոխանցում է ТАСС-ը:
Ինչպես հայտնել է Եվրախորհրդարանի նախորդ նախագահ Մարտին Շուլցը, Տայանիի օգտին տրվել է 351 ձայն, իսկ նրա ընդդիմախոսը՝ իտալացի Ջանի Պիտելան՝ «Սոցիալաիստների և դեմոկրատների առաջադիմական դաշինք» խմբակցությունից, ստացել Է միայն 282 ձայն:
Զբաղեցնելով նախագահի աթոռը՝ Տայանին հավաստիացրել  է, որ «լինելու է այն խորհրդարանի նախագահը, որն իր գործունեության մեջ կարտացոլի բոլոր պատգամավորների ու բոլոր խմբակցությունների շահերը»:
63-ամյա Տայանին ավելի վաղ երկու անգամ զբաղեցրել է եվրակոմիսարի պաշտոն՝ Եվրահանձնաժողովում տնօրինելով արդյունաբերության և տրանսպորտի զարգացման հարցերը: Իտալիայում նա դարձել է «Հառաջ Իտալիա» կուսակցության հիմնադիրներից մեկը և եղել է նախկին վարչապետ Սիլվիո Բեռլուսկոնիի պաշատոնական ներկայացուցիչը:

Антонио Таяни избран председателем Европарламента
Итальянец Антонио Таяни, представляющий фракцию Европейской народной партии, избран новым председателем Европейского парламента по итогам четвертого тура голосования, об этом свидетельствует трансляция из зала заседания в Страсбурге, где проходит пленарная сессия Европарламента,  передает ТАСС.
Как сообщил прежний председатель Европарламента Мартин Шульц, за Таяни был подан 351 голос, тогда как его оппонент, итальянец Джанни Пителла из фракции «Прогрессивный альянс социалистов и демократов», получил лишь 282 голоса. Таяни заверил, что «будет председателем парламента, отражающим в своей деятельности интересы всех депутатов и всех фракций».
63-летний Таяни ранее дважды занимал должность еврокомиссара, ведая в Европейской комиссии вопросами развития промышленности и транспорта. В Италии он стал одним из основателей партии «Вперед, Италия» и был официальным представителем экс-премьера Сильвио Берлускони.