Թուրքիայում 243 զինվորականի ձերբակալելու օրդեր են տվել
Թուրքիայի դատախազությունը 243 զինվորականի ձերբակալելու օրդեր է տվել: Այս մասին հայտնում է Lenta.ru-ն՝ հղում անելով Reuters-ին:
Գործակալության տվյալով՝ զինվորականներին ձերբակալելու գործողությունն անցկացվում է միաժամանակ 54 նահանգներում։
Զինծառայողները կասկածվում են 2016 թվականի  հուլիսին ռազմական հեղաշրջման անհաջող փորձին մասնակից լինելու մեջ։
Ձերբակալության հիմք է հանդիսացել սմարթֆոնի համար հավելվածի կիրառումը, որը թույլ է տալիս հաղորդագրություններով փոխանակվել, որոնք պաշտպանված են կոդավորման համակարգով։ Թուրքիայի իշխանությունները կարծում են, որ իսլամի քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի կազմակեպրության անդամները օգտվել են հենց այս հավելվածից, որպեսզի համակարգեն իրենց գործողությունները։

В Турции выданы ордера на арест 243 военных
Турецкая прокуратура выдала ордера на арест 243 военных. Об этом сообщает lenta.ru  со ссылкой на Reuters.
По данным агентства, операция по их задержанию проходит одновременно в 54 провинциях. Военнослужащих подозревают в причастности к неудачной попытке переворота в июле 2016 года.
Основанием для задержания послужило использование ими приложения для смартфона Bylock, которое позволяет обмениваться сообщениями, защищенными при помощи системы шифрования. Именно его, как считают турецкие власти, использовали члены подпольной организации проповедника Фетхуллаха Гюлена, чтобы координировать свои действия в ходе путча.