ԿԸՀ-ն իրավասու չէ մեկնաբանել ապրիլի 2-ին ընտրություններ անցկացնելու մասին որոշումը
Խորհրդարանական ընտրություններն ապրիլի 2-ին նշանակելու հարցը, ըստ ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանի, տեղավորվում է իրավական տիրույթում, նման կարծիք ԿԸՀ նախագահը հայտնեց այսօր լրագրողների հետ զրույցում:
«ԿԸՀ-ն, ելնելով Ընտրական օրենսգրքի պահանջներից, պետք է որոշակի ժամանակահատվածում կազմակերպի ընտրական գործընթացները, հետևաբար, օրվա հետ կապված՝ ցանկացած դատողություն ԿԸՀ իրավասությունների առարկան չէ», - ասաց Տ. Մուկուչյանը:
Դիտարկմանը, թե Ընտրական օրենսգրքով նախատեսված է ընտրությունները կազմակերպել ապրիլի 1-10-ն ընկած ժամանակահատվածում, Տ. Մուկուչյանը նշեց.
«Օրն արդեն նշանակված է, իսկ ԿԸՀ-ն այն մարմինն է, որը օրենքով սահմանված գործառույթներ է իրականացնում, մնացած գործառույթները ԿԸՀ-ից դուրս են: Հանձնաժողովը չունի իրավասություն այլ մեկնաբանություններ ներկայացնելու»:

ЦИК не правомочен комментировать решение о проведении парламентских выборов 2 апреля – Тигран Мукучян
20/01/2017 16:21
Вопрос назначения парламентских выборов 2-го апреля находится в правовой плоскости, такое мнение высказал сегодня председатель Центральной избирательной комиссии (ЦИК) Тигран Мукучян в ходе беседы с журналистами.
«Исходя из требований Избирательного кодекса, ЦИК должна в определенный период организовать избирательный  процесс, следовательно, любые рассуждения относительно дня проведения выборов не являются предметом полномочий ЦИК», - сказал Тигран Мукучян.
На замечание о том, что согласно Избирательному кодексу предусматривается назначение дня выборов в период с 1 по 10 апреля 2017 года, глава ЦИК Армении отметил:
«Уже назначен день выборов, а Центральная избирательная комиссия – этот орган, осуществляющий установленные законом функции, остальные функции находятся вне полномочий ЦИК. Центризбирком не обладает полномочиями давать иные комментарии».