Վանաձորում բացվել է Յանդեքս ընկերության ծրագրավորման դպրոց
Հունվարի 20-ին Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում տեղի է ունեցել Յանդեքս ընկերության Ծրագրավորման դպրոցի պաշտոնական բացումը, որին ներկա էին ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը, Յանդեքս.Տաքսի ընկերության գլխավոր տնօրեն Տիգրան Խուդավերդյանը, Յանդեքսի Ակադեմիական ծրագրերի կառավարման ղեկավար Սերգեյ Չերնիշովը, «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը, ինչպես նաև տեխնոլոգիական և գործարար համայնքի ներկայացուցիչներ, Ծրագրավորման դպրոցի աշակերտներ և ուսուցիչներ:
Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում գտնվող Ծրագրավորման դպրոցը Յանդեքս ընկերության և «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի համատեղ նախագիծն է` 9-11-րդ դասարանների աշակերտների համար, որոնք ցանկանում են ձեռք բերել ծրագրավորման հմտություններ: Ծրագրի նպատակն է ծանոթացնել աշակերտներին ծրագրավորմանը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում աշխատանքի հեռանկարներ ստեղծել նրանց համար և նպաստել ՏՏ ոլորտի զարգացմանը Լոռու մարզում:
«Անցած տարի Հայաստան ժամանեց Յանդեքս.Տաքսին, Յանդեքս.Քարտեզների վրա հայտնվեցին տվյալներ խցանումների մասին և Երևան քաղաքի մանրամասն համայնապատկերները, վարորդները սկսեցին օգտագործել Յանդեքս.Նավիգատորը, իսկ Յանդեքս.Փողերը, հայ գործընկերների հետ համատեղ, սկսեցին կատարել դրամական փոխանցումներ: Սակայն  Յանդեքսը միայն ծառայությունների համակարգ չէ: Այն իրականացնում է նաև կրթական ծրագրեր: Հայաստանում բավականին բարձր է գիտական կադրերի մակարդակը, և մենք համոզված ենք, որ այստեղ կան շատ տաղանդավոր երեխաներ, որոնց կարելի է օգնել բացահայտել իրենց ներուժը: Մայրաքաղաքում ուսման շատ հնարավորություններ կան, այդ իսկ պատճառով ծրագրավորման դպրոցները կբացվեն առաջին հերթին շրջաններում, որտեղ դրանք առավել օգտակար և արդյունավետ կլինեն»,- բացմանը նշել է Յանդեքս.Տաքսի ընկերության գլխավոր տնօրեն Տիգրան Խուդավերդյանը:
Դասերը Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում կմեկնարկեն հունվարի 21-ից և կանցկացվեն շաբաթը երկու անգամ: Դասընթացի տևողությունը մեկ տարի է: Այդ ընթացքում երեխաները կհասցնեն յուրացնել «Python» ծրագրավորման լեզվի հիմունքները և փորձել իրենց ուժերը փոքր նախագծերում: Ուսուցման ընթացքում կիրականացվի սովորողների առաջադիմության մշտական մոնիթորինգ և առաջադիմության գնահատում: Դասընթացը բարեհաջող ավարտած աշակերտները կստանան Հայաստանում Յանդեքս ընկերության Ծրագրավորման դպրոցի ավարտական վկայական:
Ծրագրավորման դպրոցում ուսումն անվճար է: Ուսուցման ծրագրին մասնակցելու հայտ են ներկայացրել 147 դպրոցականներ, որոնցից ընտրվել է 28 հոգի: Նրանցկդասավանդեն տեղի մասնագետները, որոնք Յանդեքսի Տվյալների վերլուծության դպրոցում անցել են ընտրության և ուսուցման երկու փուլ:
Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում գտնվող Ծրագրավորման դպրոցը Հայաստանում Յանդեքսի առաջին նմանատիպ նախագիծն է: Ռուսաստանում ընկերությունը համագործակցում է դպրոցների և բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների հետ, ինչպես նաև լրացուցիչ կրթության շրջանակներում զարգացնում է տարբեր կրթական ծրագրեր:

В Ванадзоре открылась Школа программирования Яндекса
В Технологическом центре Ванадзора (ТЦВ) сегодня состоялось официальное открытие Школы программирования Яндекса, на котором присутствовали министр образования и науки Армении Левон Мкртчян, генеральный директор Яндекс.Такси Тигран Худавердян, руководитель академических программ Яндекса Сергей Чернышев, директор фонда «Инкубатор предприятий» (EIF) Баграт Енгибарян, а также представители технологических и предпринимательских сообществ, ученики и учителя Школы программирования.
Школа программирования в Ванадзорском технологическом центре — совместный проект Яндекса и фонда «Инкубатор предприятий» для учеников 9-11 классов, которые хотят получить базовые навыки разработчика. Цель программы - познакомить учеников с программированием, открыть для них перспективы работы в сфере информационных технологий и способствовать развитию ИТ-отрасли в Лорийской области.
«В прошлом году в Армению пришло Яндекс.Такси, на Яндекс.Картах появились данные о пробках и детальные панорамы Еревана, водители начали пользоваться Яндекс.Навигатором, а Яндекс.Деньги вместе с армянскими партнёрами стали совершать денежные переводы. Но Яндекс — это не только сервисы, это ещё и образовательные программы. В Армении достаточно высокий уровень научных кадров, и мы уверены, что здесь есть много талантливых ребят, которым можно помочь раскрыть свой потенциал. В столице и так есть много возможностей для учёбы, поэтому сначала Школы программирования будут открываться в регионах — там они полезнее и эффективнее», - заявил генеральный директор Яндекс.Такси Тигран Худавердян.
Занятия в Технологическом центре Ванадзора начнутся 21 января и будут проходить два раза в неделю. Продолжительность курса — один год. За это время школьники успеют освоить основы языка программирования Python и попробовать свои силы в небольших проектах. В период обучения будет вестись постоянный мониторинг и оценка успеваемости учащихся: предусмотрены домашние, самостоятельные и контрольные работы. Ребята, успешно прошедшие курс, получат сертификат об окончании Школы программирования Яндекса в Армении.
Учёба в Школе программирования бесплатна. Заявки на обучение подали 147 школьников, из них были выбраны 28 человек. Преподавать им будут местные специалисты, которые прошли два этапа отбора и обучение в Школе анализа данных Яндекса.
Фонд «Инкубатор предприятий» способствует развитию информационных и высоких технологий в Армении, уделяет большое внимание подготовке и обучению кадров, реализует многочисленные учебные программы для детей школьного возраста - в том
числе и в технологическом центре Ванадзора. В частности, там были организованы курсы визуального языка программирования Kodu для школьников Ванадзора и других общин Лорийской области. В 2016 году по инициативе фонда “Инкубатор предприятий” в технологическом центре впервые в республике запустили онлайн-курсы по C++ (basic), Python и HTML5 для учеников 9—12 классов с применением образовательной платформы SoloLearn.
Школа программирования в Ванадзорском технологическом центре — это первый подобный проект Яндекса в Армении. В России компания сотрудничает со школами и вузами, а также и развивает образовательные программы в рамках дополнительного образования. С 2007 года в Яндексе работает Школа анализа данных - двухгодичные вечерние курсы, где преподают машинное обучение, компьютерное зрение, анализ текстов и другие дисциплины. В 2014 году Яндекс совместно с НИУ «Высшая школа экономики» открыл факультет компьютерных наук. Базовая кафедра Яндекса работает в МФТИ.