Գամբիայի նախագահը որոշել է հրաժարվել իշխանության համար պայքարից
Գամբիայի նախագահի պաշտոնը ավելի քան 20 տարի զբաղեցրած Յախյա Ջամեն հայտարարել է, որ հրաժարվում է իշխանության համար պայքարից և պաշտոնը զիջում է ընտրություններում հաղթած Ադամ Բարոուին, փոխանցում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Հայտարարությունը հետևել է Գվինեայի և Մավրիտանիայի նախագահների հետ երկրարատև բանակցություններին, որոնք Գամբիայում քաղաքական ճգնաժամը կարգավորելու համար հանդես էին եկել որպես միջորդ:
Հեռուստատեսության եթերում Ջամեն հայտարարել է, որ Գամբիայում ոչ մի կաթիլ արյուն չպետք է թափվի:
Պաշտոնը լքելուց Ջամեի հրաժարվելը հարևան Սենեգալից Գամբիա ռազմական ներխուժման առիթ է դարձել, սակայն ուրբաթ առավոտյան գործողությունը կանգնեցվել է և որոշվել է բանակցությունները շարունակել:

Президент Гамбии Яхья Джамме решил отказаться от борьбы за власть
Яхья Джамме, занимавший пост президента Гамбии более 20 лет, заявил о том, что он отказывается от борьбы за власть и уступает место победившему на выборах Адаму Барроу, передает  русская служба BBC.
Заявление последовала после длительных переговоров Джамме с президентами Гвинеи и Мавритании, которые выступили в качестве посредников для разрешения политического кризиса в Гамбии.
В заявление по телевидению Джамме заявил, что в Гамбии не должно быть пролито ни одной капли крови.
Отказ Джамме покинуть свой пост послужил поводом для начала военной интервенции в Гамбию из соседнего Сенегала. Однако в пятницу утром операцию приостановили, решив продолжить переговоры.