ՄԱԿ ԱԽ-ն բարբարոսություն է անվանել Պալմիրայում գրոհայինների կողմից ամֆիթատրոնի ավերումը
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը դատապարտել է գրոհայինների կողմից սիրիական Պալմիրայում անտիկ ամֆիթատրոնի ավերումը, հայտարարել է հունվարին խորհրդում նախագահող Շվեդիայի մշտական ներկայացուցիչ Օլաֆ Սկուգը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Մենք լրջագույնս դատապարտել ենք Սիրիայում ԻՊ-ի կողմից շարունակվող բարբարոսական ահաբեկչությունները, այդ թվում մշակութային ժառանգության օբյեկտների, ներառյալ Պալմիրայում հռոմեական ամֆիթատրոնի մի հատվածի ավերումը, որը հանդիսանում է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի մշակութային ժառանգության օբյեկտ»,-ասել է նա լրագրողներին։
Ավերածությունը դատապարտվել է նաև ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Իրինա Բոկովայի կողմից, ով տեղի ունեցածն անվանել է նոր ռազմական հանցագործություն։

СБ ООН назвал варварством разрушение боевиками амфитеатра в Пальмире
Совет Безопасности ООН осудил разрушение боевиками античного театра в сирийской Пальмире, заявил в пятницу постпред Швеции (председатель Совета в январе) Олаф Скуг,  передает РИА Новости.
«Мы самым серьезным образом осудили продолжающиеся варварские теракты ИГИЛ в Сирии, в том числе разрушение объектов культурного наследия, таких как части римского амфитеатра в Пальмире, объекта культурного наследия ЮНЕСКО», — сообщил Скуг журналистам.
Генеральный директор ЮНЕСКО Ирина Бокова позже осудила разрушение античного тетрапилона в сирийском городе Пальмира боевиками, назвав их действия новым военным преступлением.