Femen-ից հայտարարել են կազմալուծման մասին
Femen-ի ակտիվիստուհի Յանա Ժդանովան հայտարարել է, որ Ուկրաինայում շարժումն այլևս գոյություն չունի: Ինչպես հայտնում է Lenta.ru-ն, այդ մասին նա պատմել Է «Ապոսթրոֆ» պարբերականին տված հարցազրույցում, որը հրապարակվել է երկուշաբթի հունվարի 23-ին:
«Բոլորը բաժանվեցին, ինչպես նավերը՝ ծովում: Թիմը, որն առաջ կար, այլևս չկա», - հայտնել է Ժդանովան:
Նրա խոսքով՝ առանձին ակցիաներ տարբեր երկրներում դեռևս անցկացվում են, սակայն այդ գործունեությունը Femen-ի հետ ընդհանուր քիչ բան ունի: Ակտիվիստուհին նաև նշել Է, որ շարժման կազմալուծումը սկսվել է 2015 թվականից, երբ նրանում հայտնվեցին «ինքնակոչ» առաջնորդներ:
«Մենք ավարտեցինք ճիշտ այնպես, ինչպես մյուս դասական ֆեմինիստական կազմակերպությունները, բոլորը գժտվեցին», -  եզրափակել Է նա:
Femen-ը պաշտոնապես չգրանցված կանանց շարժում է (հիմնականում Ուկրաինայից ժամանածների), որը հայտնի է սկանդալային գործողություններով: Որպես կանոն, հասարակական տարբեր միջոցառումների վրա ուշադրություն գրավելու նպատակով ակտիվիստուհիներն օգտագործում են իրենց մերկ մարմինը: Գործում է 2008 թվականից:

В Femen объявили о распаде движения
Активистка Femen Яна Жданова заявила, что на Украине движение больше не существует. Как сообщает  Lenta.ru, oб этом она рассказала в интервью изданию «Апостроф», опубликованном в понедельник, 23 января.
«Все, разошлись, как в море корабли. Команды, которая была раньше, уже нет», — сообщила Жданова.
По ее словам, отдельные акции в разных странах еще проводятся, однако эта деятельность имеет с Femen мало общего.
Активистка также отметила, что распад движения начался с 2015 года, когда в нем появились «самопровозглашенные» лидеры.
Femen — официально незарегистрированное движение женщин (в основном приезжих с Украины), известное эпатажными акциями. Как правило, для привлечения внимания на различных общественных мероприятиях активистки используют свое обнаженное тело. Действует с 2008 года.