Չինաստանում ծնելիության սահմանափակման քաղաքականությունը բնակչության աճը կրճատել է 400 միլիոնով
Չինաստանում ծնելիության սահմանափակման ավելի քան 40 տարի իրականացվող քաղաքականությունը թույլ է տվել 400 միլիոնով կրճատել բնակչության աճը: Այդ մասին  հայտնել Է ՉԺՀ-ի առողջապահության և պլանային մանկածնության գործերի պետական կոմիտեի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մաո Ցյունյանը, փոխանցում է  «Интерфакс»-ը:
Նրա խոսքով՝  դա «զգալի չափով թեթևացրել է բնակչության չափից դուրս արագ աճի ճնշումը երկրի ռեսուրսների և բնապահպանության վրա»: Նա նշել է, որ եթե 1970 թվականին Չինաստանի բնակչության աճը կազմել է 3,34 տոկոս, ապա 2012-ին՝ 1,21 տոկոս: 1970 թվականին երկրում ծնվել է 27 մլն 390 հազար, իսկ 2012 թվականին՝ 16 մլն 350 հազար մարդ:
«Մեզ հաջողվեց «բարձր ծնելիության, ցածր մահացության և բնակչության արագ աճի» մոդելից պատմական շրջադարձի հասնել դեպի «ցածր ծնելիության, ցածր մահացության և բնակչության ցածր աճի» մոդել», - ասել է պաշտոնյան գերատեսչությունում կայացած ճեպազրույցի ընթացքում:

Политика ограничения рождаемости в Китае сократила прирост населения на 400 млн человек
Проводимая в Китае в течение 40 с небольшим лет политика ограничения рождаемости позволила сократить прирост населения на 400 млн человек, сообщил официальный представитель Госкомитета КНР по делам здравоохранения и планового деторождения Мао Цюньань,  передает «Интерфакс».
Это, по его словам, «в значительной мере облегчило давление со стороны чрезмерно быстрого роста населения на ресурсы и экологию страны».
Он отметил, что если в 1970 г. рост населения Китая составил 3,34%, то в 2012-м - 1,21%. В 1970 году в стране родились 27 млн 390 тыс. человек, а в 2012 году - 16 млн 350 тыс. человек.
«Нам удалось добиться исторического поворота от модели «высокой рождаемости, низкой смертности и быстрого роста населения» к модели «низкой рождаемости, низкой смертности и низкого прироста населения», - сказал чиновник на брифинге в ведомстве.