Թուրքիան հերքել է Գերմանիայում աշխատող իր իմամների դեմ լրտեսության մեջ մեղադրանքները
Գերմանիայում աշխատող թուրք հոգևոր սպասավորները չեն զբաղվում անօրինական գործունեությամբ: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի կրոնական հարցերով վարչության ղեկավար Մեհմեդ Գյորմեզը, հայտնում է РИА Новости-ն:
Ավելի վաղ գերմանական ԶԼՄ-ները հայտնել էին, որ Գերմանիայի քրեական ոստիկանության աշխատակիցները խուզարկումներ են իրականացրել Գերմանիայի տարածքում գործող DİTİB թուրքական իսլամական միության չորս իսլամիստ հոգևորականների տներում: Նրանց կասկածում են լրտեսության մեջ:
Ոստիկանությունը կասկածներ ունի, որ միության իմամները և կրոնական հարցերով կցորդները լրտեսել են համայնքի անդամներին և գերմանացի ուսուցիչներին Անկարային ընդդիմադիր իսլամիստ քարոզիչ Ֆեթհուլլահ Գյուլենի ենթադրյալ հետևորդների մասին հայտնելու համար: Գյուլենին Անկարան մեղադրում է անցած տարվա հուլիսին հեղաշրջման փորձի կազմակերպման մեջ:
«Մեր կրոնական սպասավորները չեն զբաղվում անօրինական գործունեությամբ», - ասել է Գյորմեզը: Ինչպես նշվում է նրա հայտարարության մեջ, փոխադարձ վստահության պահպանման նպատակով 6 հոգևոր սպասավոր, ում կասկածում էին լիազորությունները չարաշահելու մեջ, վերադարձվել են Թուրքիա՝ չնայած նրան, որ վերջիններս «չեն զբաղվել որևէ հետախուզությամբ կամ լրտեսությամբ»:

Турция отвергла обвинения в шпионаже своих имамов, работающих в
Религиозные служители из Турции, работающие в Германии, не занимаются нелегальной деятельностью, заявил глава Управления по религиозным делам Турции (Диянет) Мехмет Гермез,  передает РИА Новости.
Ранее немецкие СМИ сообщили, что сотрудники уголовной полиции Германии проели обыски в домах у четырех исламских священнослужителей действующего на территории Германии турецкого исламского союза DİTİB, их подозревают в шпионаже.
У полиции есть подозрения, что имамы и религиозные атташе DİTİB от лица Диянет вели слежку за членами общины и немецкими преподавателями, чтобы выявлять и сообщать Анкаре о предполагаемых последователях оппозиционного исламского проповедника Фетхуллаха Гюлена, которого Анкара обвиняет в организации попытки переворота в июле прошлого года.
«Наши религиозные служители не занимаются нелегальной деятельностью. В целях сохранения взаимного доверия 6 религиозных служителей, рассматриваемых в качестве превышающих свои полномочия, несмотря на то, что они не занимались какой-либо разведывательной и шпионской деятельностью, были возвращены в Турцию».