Պենտագոնի ղեկավարը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ը հավակնություններ չունի իրաքյան նավթի հանդեպ
ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Ջեյմս Մեթիսը փետրվարի 20-ին ժամանել է Բաղդադ և հավաստիացրել, որ իր երկիրը չի փորձում տիրանալ իրաքյան նավթին, հայտնում է «Интерфакс»-ը՝ հղում անելով Associated Press գործակալությանը:
Մեթիսը փորձել Է հանգստացնել Իրաքի իշխանություններին և հայտարարել Է, որ Միացյալ Նահանգները մտադիր չԷ զավթել իրաքյան նավթը:
«Կարծում եմ, որ մենք բոլորս այստեղ՝ այս սենյակում, մենք բոլորս Ամերիկայում վճարում ենք նավթի ու գազի դիմաց, և ես վստահ եմ, որ մենք դա կշարունակենք անել ապագայում, - ասել Է Մեթիսն՝ իրեն ուղեկցող լրագրողներին, -Մենք որևէ մեկի նավթը զավթելու համար չԷ, որ գտնվում ենք Իրաքում»:
Սա Մեթիսի առաջին ուղևորությունն Է Իրաք՝ Պենտագոնի ղեկավարի պաշտոնում: Մեթիսի այցը համընկել Է Մոսուլ քաղաքի արևմտյան մասից «Իսլամական պետության»  (Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում արգելված) զինյալներին դուրս մղելու իրաքյան բանակի ակտիվ գործողությունների հետ:

Глава Пентагона заверил Ирак в отсутствии притязаний на его нефть
Министр обороны США Джеймс Мэттис прибыл в понедельник с визитом в Багдад и заверил, что США не покушаются на иракскую, сообщает «Интерфакс» со ссылкой на  агентство The Associated Press.
Мэттис, как сообщается, попытался успокоить иракские власти и заявил, что Соединенные Штаты не намерены захватывать иракскую нефть.
«Я думаю, что все мы здесь в этой комнате, все мы в Америке платим за нашу нефть и газ, и я уверен, что мы будем продолжать делать это в будущем," - сказал Мэттис сопровождающим его журналистам. - Мы в Ираке не для того, чтобы захватить чью-либо нефть».
Это - первая поездка Мэттиса в Ирак с момента его назначения на пост главы Пентагона. Визит Мэттиса совпал с активными действиями иракской армии по вытеснении боевиков «Исламского государства» (запрещена в РФ) из западной части города Мосула.