ՄԱԿ. Մոսուլում գործողության մեկնարկից ի վեր ավելի քան 217 հազար մարդ է լքել իր տունը
Իրաքյան Մասուլ քաղաքում ԻՊ-ի (Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում արգելված) զինյալների դեմ մարտական գործողության մեկնարկից ի վեր ավելի քան 217 հազար մարդ է լքել իր տները: Այս մասին ասված է ՄԱԿ-ի մարդասիրական հարցերի համակարգման վարչության իրաքյան գրասենյակի հաղորդագրությունում, փոխանցում է РИА Новости-ն
Հոկտեմբերի 17-ից 217 հազար մոսուլցի հարկադիր տեղահանված է դարձել: Նրանցից 57 հազարը կարողացել է վերադառնալ: Միաժամանակ, մարտական գործողությունների ժամանակ քաղաքում շուրջ 550 հազար խաղաղ բնակիչ է մնացել:
Մոսուլի արևելյան շրջանների ազատագրումից հետ մարդասիրական կազմակերպությունները սկսել են ակտիվորեն օգնություն տրամադրել տեղի բնակիչներին: Ընդհանուր առմամբ, անցյալ տարվա հոկտեմբերից 878 հազար մարդ մարդասիրական օգնություն է ստացել:
Փետրվարի 19-ին Մոսուլի ազատագրման գործողության մեկնարկից հետո մարդասիրական կազմակերպությունները քաղաքի արևելյան շրջանների 750-800 հազար խաղաղ բնակչի անվտանգության հետ կապված մտավախություն ունեն:
Սակայն սկզբում մարտական գործողությունները լուրջ հետեւանքներ չեն ունենա, քանի որ զինվորները տեղաշարժվելու են քիչ բնակեցված շրջաններով:

ООН: Более 217 тысяч человек покинули дома после начала операции в Мосуле
Свыше 217 тысяч человек были вынуждены покинуть свои дома после начала военной операции против боевиков ИГ (запрещенное в России) в иракском Мосуле, говорится в сообщении иракского офиса Управления ООН по координации гуманитарных вопросов (УКГВ ООН), передает РИА Новости.
Согласно данным УКГВ ООН, с 17 октября свыше 217 тысяч человек оказались вынужденными переселенцами из восточных районов Мосула. Из них 57 тысяч человек смогли вернуться в свои дома. При этом во время боевых действий у себя в домах оставались порядка 550 тысяч мирных жителей.
После освобождения восточных районов Мосула гуманитарные организации активно начали оказывать помощь местным жителям. Всего с начала военной операции в октябре прошлого года гуманитарная помощь была оказана более чем 878 тысячам человек.
После возобновления боевых действий по освобождению Мосула 19 февраля гуманитарные организации высказывают озабоченность безопасностью остающихся в западных районах города 750-800 тысяч мирных жителей.
Как отмечается, в гуманитарном плане возобновление боевых действий может в начале не иметь серьезных последствий, так как военные будут перемещаться по малонаселенным районам.