Guardian. Մալայզիայում մահացած Կիմ Չեմ Նամը պարանոյիկ էր
Մալայզիայում անցած շաբաթ մահացած Կիմ Չեմ Նամն իշխանությամբ չէր հետաքրքրվում և պարանոյիկ էր: Այդ մասին նրա մանկության ընկերը՝ Էնթոնի Սահակյանը, պատմել է The Guardian թերթում հրապարակված հարցազրույցում, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Մենք քննարկում էինք գործող ռեժիմը, նրա եղբորը և ԿԺԴՀ-ում տեղի ունեցող իրադարձությունները: Ես կարող եմ ստույգ ասել մի բան. նա երբեք իշխանությամբ չէր հետաքրքրվում», - հայտարարել է Սահակյանը: «Նա վախենում էր, դա համընդգրկուն վախ չէր, բայց նա պարանոյիկ էր: Նա քաղաքական առումով կարևոր դեմք էր, նա մտատանջվում էր», - հավելել է Սահակյանը:
Կիմ Չեն Նամը և Էնթոնի Սահակյանը ծանոթացել են, երբ դեռահասներ էին և սովորում էին շվեյցարական միջազգային դպրոցում: Վերջին անգամ ընկերները տեսնվել են, երբ Կիմ Չեն Նամը մի քանի ամիս առաջ ժամանել էր Ժնև:

Guardian: У скончавшегося в Малайзии брата лидера КНДР была паранойя
Скончавшийся на прошлой неделе Ким Чен Нам не интересовался властью и был параноиком. Об этом его друг детства Энтони Сахакян рассказал в опубликованном интервью газете The Guardian,  передает ТАСС
«Мы обсуждали действующий режим, его брата и вещи, которые там (в КНДР - прим. ТАСС) происходят. Я могу точно сказать одно - он никогда не был заинтересован властью», - заявил Сахакян. «Он боялся, это был не всеобъемлющий страх, но он был параноиком. Он был политически важной фигурой, он волновался», - добавил Сахакян.
Ким Чен Нам и Энтони Сахакян познакомились в подростковом возрасте будучи студентами швейцарской международной школы. Последний раз приятели виделись, когда Ким Чен Нам приезжал в Женеву несколько месяцев назад.