Այնպես չէ, որ հաջորդ արձակուրդներս պատրաստվում եմ Ադրբեջանում անցկացնել. Ֆրանկ Էնգելը՝ Բաքվի «սև ցուցակում» ներառվելու հավանականության մասին
21/02/2017 11:15
Հուսով եմ, որ միջազգային հանրությունը հաշվի կառնի, որ Արցախում մարդիկ ազատ են կայացնում իրենց ընտրությունը, այսօր Ստեփանակերտում ամփոփելով տեղի ունեցած հանրաքվեն՝ ասաց Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Ֆրանկ Էնգելը։
«Եթե նրանք չեն ճանաչում պետությունը, պետք չէ ամեն անգամ շեշտել, որ չեն ճանաչում նաև հանրաքվեն, ընտրությունները։ Ես հուսով եմ, որ միջազգային հանրությունը հաշվի կառնի, որ այս երկրում մարդիկ ազատ են իրենց ընտրությունը կայացնում և միևնույն ժամանակ դա այդպես չէ այստեղից մի քանի կիլոմետր հեռու գտնվող պետությունում», - ասաց Եվրախորհրդարանի պատգամավորը։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի «սև ցուցակին» ու դրանում իր հայտնվելու հնարավորությանը՝ Ֆրանկ Էնգելը կատակեց.
«Վերջերս եմ ստուգել դեռ ներառված չեմ դրանում։ Եթե ներառվեմ էլ, չեմ զարմանա, քանի որ այնպես չէ, որ պլանավորել եմ հաջորդ արձակուրդներս Ադրբեջանում անցկացնել», - ամփոփեց Եվրախորհրդարանի պատգամավորը։

Я как бы и не планирую проводить следующий отпуск в Азербайджане – Фрак Энгель о возможности оказаться в «черном списке» Баку
Депутат Европейского парламента Франк Энгель выразил надежду, что международным сообществом будет учтен тот факт, что в Арцахе люди имеют возможность свободного выбора.
Об этом Франк Энгель заявил сегодня на пресс-конференции в Степанакерте, обобщая итоги состоявшегося 20 февраля в Нагорно-Карабахской Республике конституционного референдума.
«Если они не признают государство, не нужно каждый раз отмечать, что не признают также референдум, выборы. Я надеюсь, что международное сообщество учтет, что в этой стране люди свободно делают свой выбор и в то же время это не так в государствах, находящихся на расстоянии несколько километров отсюда», - заявил депутат Европарламента.
Касаясь «черного списка» Азербайджана и возможности оказаться в нем, Фрак Энгель пошутил:
«Недавно проверял, пока я не включен в него. Если буду включен, то не удивлюсь, поскольку, я как бы и не планирую проводить следующий отпуск в Азербайджане», - резюмировал депутат Европарламента.