Մեհրիբան Ալիևայի նշանակումը պայմանավորված է ադրբեջանական կլանների հավակնությունները բավարարելու անհրաժեշտությամբ. Մելիք-Շահնազարյան (Տեսանյութ)
21/02/2017 16:01
Մեհրիբան Ալիևային Ադրբեջանի փոխնախագահ նշանակելու մասին որոշումը չի կարելի դիտարկել միայն ալիևյան կլանն ուժեղացնելու՝ Իլհամ Ալիևի ցանկության լույսի ներքո, Aysor.am-ի թղթակցին ասաց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
«Վստահ եմ, նման որոշման հիմքում մի շարք այլ պատճառներ էլ կան, որոնք առաջին հայացքից կարող են այդքան էլ հստակ չերևալ։ Հասկանալու համար, թե ինչ է իրականում անում Իլհամ Ալիևը, նախ պետք է իմանալ, որ Մեհրիբանի հետ իր ամուսնությունն անգամ քաղաքական որոշում էր՝ հաշտության յուրատեսակ մի պայմանագիր, որը տարիներ առաջ կնքվել էր ադրբեջանական երկու հզոր կլանների՝ Փաշաևների և նախիջևանցիների միջև։ Այդ դաշինքը ժամանակին օգնել է Հեյդար Ալիևին ազդեցիկ դիրքեր ունենալ Ադրբեջանում, հետո նաև ստեղծել այնպիսի իրավիճակ, երբ հնարավոր կլիներ իշխանությունը ժառանգել որդուն՝ Իլհամին։ Ադրբեջանի գործող նախագահը, ըստ էության, այսօր գնում է նույն այն ճանապարհով, որը ժամանակին փորձարկել և հարթել էր իր համար Ալիև ավագը», - նշեց Հ.Մելիք-Շահնազարյանը:
Նրա խոսքով, իրականությունն այն է, որ Ադրբեջանի թե՛ գործող և թե՛ նախկին ղեկավարները մշտապես ստիպված էին որոշակի հավասարակշռություն պահել հանրապետությունում մեծ ազդեցություն ունեցող երկու վերոնշյալ կլանների շահերում՝ իհարկե, չմոռանալով, որ փաշաևներից ու նախիջևանցիներից բացի այնտեղ այլ ազդեցիկ ուժեր էլ կան։
«Ուստի, վստահ եմ, որ Ալիևի այսօրվա որոշումը, որքան էլ այն թելադրված լիներ սեփական տոհմի իշխանությունը հավերժացնելու ցանկությամբ, այնուամենայնիվ թելադրված է նաև գործընկեր կլանների հավակնությունները բավարարելու անհրաժեշտությամբ», - ընդգծեց Հ.Մելիք-Շահնազարյանը:

Назначение Мехрибан Алиевой вице-президентом обусловлено притязаниями азербайджанских влиятельных кланов – политолог (Видео)
21/02/2017 16:25
Решение о назначении Мехрибан Алиевой первым вице-президентом Азербайджана следует рассматривать не только в свете желания Ильхама Алиева укрепить свой клан, заявил корреспонденту Aysor.am политолог Грант Мелик-Шахназарян.
«Уверен, в основе такого решения есть много других причин, которые на первый взгляд могут быть и скрыты. Чтобы понять, что на самом деле делает Ильхам Алиев, следует знать, что даже брак с Мехрибан был политическим решением – своеобразным соглашением о примирении, которые годы назад было заключено между двумя мощными кланами – Пашаевыми и нахиджеванцами. Этот союз в свое время помог Гейдару Алиеву укрепить позиции в Азербайджане, а затем создать ситуацию, при которой власть можно было бы унаследовать сыну – Ильхаму. Действующий президент Азербайджана сегодня, по сути, идет по тому же пути, который в свое время проложил Алиев-старший», - сказал Г.Мелик-Шахназарян.
По его словам, действительность такова, что и действующий, и бывшие руководители Азербайджана всегда были вынуждены сохранять определенный баланс в интересах вышеназванных кланов, конечно, не забывая, что кроме пашаевых и нахиджеванцев есть и другие влиятельные силы.
«Уверен, что сегодняшнее решение Алиева, сколько бы они ни было продиктовано желанием увековечить власть своей семьи, тем не менее, обусловлено также необходимостью удовлетворения притязаний партнерских кланов», - подчеркнул Г.Мелик-Шахназарян.