ԵԱՏՄ դատարանը ընդունել է այն փաստը, որ Մինսկը լիարժեք չի կատարում ԵՏՄ-ի մասին Պայմանագրի պահանջները
Եվրասիական տնտեսական միության դատարանը վճռել է, որ Բելառուսն ամբողջական ծավալով չի կատարում ԵԱՏՄ-ի մասին Պայմանագրի դրույթները, որոնք վերաբերում են ապրանքների ազատ տեղաշարժին և Մաքսային միության գործառնության ապահովմանը: Այս մասին ասված է դատարանի պաշտոնական կայքում հրապարակված վճռում, փոխանցում է ТАСС-ը:
Դատարանը վճռել է մասամբ բավարարել Ռուսաստանի հայցը՝ հաստատելով, որը Բելառուսն ամբողջությամբ չի կատարել 2014 թվականի մայիսի 29-ին կնքված Եվրասիական տնտեսական միության մասին Պայմանագրի 1, 3, 4, 25 հոդվածների դրույթները, որոնք վերաբերում են ապրանքների ազատ տեղաշարժին, Մաքսային միության գործառնության ապահովմանը:
Ամեն ինչ սկսվել է այն բանից, որ  ՌԴ Արդարադատության նախարարությունը հայց էր ներկայցրել ԵՏՄ դատարան: Դրա ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ 2014-ի  վերջին և 2015-ի սկզբին Բելառուսի մաքսային մարմիններն առանց հիմնավորման որոշում են կայացրել կալանք դնել և իրացնել կենցաղային տեխնիկան, որը պատկանել է ռուսական սուբյեկտներին:

Суд ЕврАзЭС признал факт неполного исполнения Минском Договора о Евразийском союзе
Суд Евразийского экономического союза (ЕврАзЭС) установил, что Белоруссия не в полном объеме исполняет положения Договора о ЕврАзЭС в плане обеспечения свободы движения товаров и функционирования Таможенного союза. Об этомговоритсяв решении суда, опубликованном на его официальном сайте,  передает ТАСС.
Большая коллегия Суда решила заявление Российской Федерации удовлетворить в части, установить факт исполнения Республикой Беларусь не в полном объеме положений статей 1, 3, 4, 25 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года об обеспечении свободы движения товаров, функционировании Таможенного союза без изъятий и ограничений.
Поводом для разбирательства в Суде ЕврАзЭС стало обращение Министерства юстиции РФ. Его представители заявляли, что в конце 2014 - начале 2015 гг. таможенными органами Белоруссии были необоснованно приняты решения об аресте и реализации бытовой техники, принадлежащей российским хозяйствующим субъектам и перевозившейся автомобильным транспортом с территории Калининградской области в другие регионы РФ.