Ավստրիայի կանցլերն ԱԽ նիստ է հրավիրել՝ Airbus-ի հետ գործարքի պատճառով
Ավստրիայի կանցլեր Քրիստիան Քերնն Անվտանգության խորհրդի նիստ է հրավիրել Eurofighter կործանիչների հարցով Airbus ընկերության հետ գործարքի վերաբերյալ իրավիճակը քննարկելու համար, հայտնում է դաշնային գերատեսչության մամուլի ծառայությունը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Կանցլեր Քրիստիան Քերնը պաշտպանության նախարար Հանս-Պետեր Դոսկոցիլի խնդրանքով Անվտանգության խորհրդի նիստ է հրավիրում՝ օդային երթևեկության կառավարման հարցով: Հստակ ամսաթիվը կհայտարարվի ավելի ուշ», - ասված է հաղորդագրությունում:
Ինչպես սպասվում է, նիստի շրջանակում Պաշտպանության նախարարությունը խորհրդի անդամներին կբացատրի Ավստրիան ընդդեմ Airbus Defence and Space GmbH և Eurofighter Jagdflugzeug GmbH ընկերությունների քրեական գործի հանգամանքները:

Канцлер Австрии созывает Совбез из-за сделки с Airbus по истребителям
Канцлер Австрии Кристиан Керн созывает заседание Совета безопасности республики для обсуждения ситуации со сделкой с Airbus по истребителям Eurofighter, сообщает в четверг пресс-служба федерального ведомства,  передает РИА Новости.
«Канцлер Кристиан Керн созывает по просьбе министра обороны Ханса-Петера Доскоцила Национальный совет по безопасности по вопросу управления воздушным движением. Точная дата будет объявлена позже», — говорится в сообщении.
Как ожидается, в рамках Совета глава Минобороны разъяснит его членам обстоятельства уголовного дела Австрия против Airbus Defence and Space GmbH (ранее называвшаяся EADS Deutschland GmbH) и Eurofighter Jagdflugzeug GmbH, которые, по мнению австрийских властей, скрыли реальную стоимость.