Բացի այն, որ քաղաքական ուժերը նորմալ քարոզչություն չեն անում, նորմալ քննադատություն էլ չեն կարողանում անել. Արմեն Բադալյան
24/02/2017 15:25
Արդեն տեսանելի է դառնում, որ երկու ուժ, ամենայն հավանականությամբ, կլինեն խորհրդարանում. դրանք ՀՀԿ-ն ու «Ծառուկյան» դաշինքն են, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ընտրական տեխնոլոգիաների մասնագետ Արմեն Բադալյանը։
«Հայաստանի Կոմունիստական կուսակցությունը չի լինելու, իսկ մնացած ուժերի՝ խորհրդարանում լինել-չլինելը 50-50% է։ Եթե դրանք լինեն էլ, ապա որոշակի ներկայություն կարող են ունենալ խորհրդարանում, ոչ զգալի», - ասաց Արմեն Բադալյանը։
Ընտրական տեխնոլոգիաների մասնագետի համար, այս պահի դրությամբ տեսանելի չէ, թե որ քաղաքական ուժը դեպի ուր է տանում ընտրողին։
«Դա հենց ընտրական գործընթացի ամենաթույլ կողմն է, որն արդեն տեսանելի է ոչ միայն մասնագետին, այլ գրեթե բոլորին։ Ընտրական գործընթացին մասնակցող ուժերի բովանդակությունը տեսանելի չէ, ինչն էլ ծնում է այլ խնդիրներ, մասնավորապես՝ ընտրակաշառքի դերի բարձրացման հարցն է առաջանում, ինչպես նաև՝ անտարբերությունը», - ասաց նա։
Մասնագետի բնորոշմամբ, եթե հիմա որևէ մեկը գա Հայաստան, Երևանի փողոցներով քայլելիս բացարձակ չի զգա, որ երկրում ընդամենը մեկուկես ամսից ընտրություններ են լինելու։
«Այնպիսի տպավորություն կա, որ քաղաքական ուժերը բոլորն ինչ-որ տոկոսների մասին պայմանավորվել են, և հիմա էլ սպասում են, որ ամեն ինչ հանգիստ անցնի և ապրիլի 3-ին գնան իրենց տոկոսները վերցնելու։ Այդ իսկ պատճառով էլ նրանք իրենց չեն չարչարում, որ իրենց տեսլականը ներկայացնեն, որպեսզի դուք և այլ մարդիկ տեսնեն, թե ինչ են առաջարկում այդ ուժերը և ուր են տանելու իրենց։ Ա՛յ դա քաղաքական ուժերի ամենաթույլ կողմն է», - նշեց նա։
Այս ամենն, ըստ Ա. Բադալյանի, երկու հանգամանքով է բացատրվում. կամ ինչ-որ պայմանավորվածություններ արդեն կան, կամ էլ եթե չկան պայմանավորվածություններ, ապա դա բացատրվում է քաղաքական ուժերի անգրագիտությամբ, ինչն էլ ձեռք է տալիս իշխող ուժին։
Բացի այն, որ նորմալ քարոզչություն չեն իրականացնում քաղաքական ուժերը, Արմեն Բադալյանի խոսքով, նորմալ քննադատություն էլ չեն իրականացնում։
«Քննադատելիս էլ պետք է իմանաս՝ ինչպես քննադատես, ինչ մեթոդներ կիրառես, որ օգուտ տա։ Վերացական քնադատությունն ընտրական գործընթացի ժամանակ որևէ օգտակար գործողության գործակից չունի», - նշեց նա:

Политические силы не только не проводят нормальную агитацию, но критиковать не могут нормально – Армен Бадалян
24/02/2017 16:59
По всей видимости, в новый парламент Армении пройдут две политические силы – Республиканская партия Армении (РПА) и «Блок Царукян», заявил сегодня в беседе с корреспондентом Aysor.am политтехнолог Армен Бадалян.
«Коммунистическая партия Армении не пройдет в парламент, а у остальных сил шансы 50 на 50. Если они и окажутся в парламенте, то представленность будет незначительной», - сказал политтехнолог.
Политтехнолог пока не видит, какая политическая сила в каком направлении ведет избирателя.
«Это самая слабая сторона избирательного процесса, которую замечают не только специалисты, но и почти все. Не видно содержание участвующих в избирательном процессе сил, что и вызывает проблемы, в частности возникает вопрос повышения  роли подкупа, а также безразличия избирателей», - заявил Армен Бадалян.
Как отметил эксперт, если сейчас кто-то приедет в Армению, то гуляя по улицам Еревана, совершенно не почувствует, что через полтора месяца в стране пройдут выборы.
«Создается впечатление, что все политические силы уже договорились о каких-то процентах и сейчас ждут, чтобы все прошло спокойно и 3 апреля пошли бы получили свои проценты. Именно по этой причине они не утруждают себя, чтобы представить свое видение, чтобы люди видели, что предлагают эти силы и куда их ведут. Вот в этом самая слабая сторона политических сил», - отметил он.
По словам А.Бадаляна, все это обусловлено двумя обстоятельствами: либо уже есть какие-то договоренности, либо если их нет, это объясняется неграмотностью политических сил, что на руку правящей партии.
Кроме того, как отметил политтехнолог, политические силы не только не проводят нормальную агитацию, но нормально критиковать не могут.
«Критикуя, нужно знать, как это делать, какие методы применять, чтобы это принесло пользу. Абстрактная критика во время предвыборного процесса никакого коэффициента полезного действия не имеет», - отметил он.