Ահաբեկչական ռեժիմի կողմից կառավարվող Ադրբեջանի հետ բոլոր հարաբերությունները պետք է խզել. Ֆրանկ Էնգել
24/02/2017 12:39
Եվրախորհրդարանի պատգամավորներ Ֆրանկ Էնգելի (Լյուքսեմբուրգ), Էլենի Թեոխարուսի (Կիպրոս) և Յարոմիր Շտետինայի (Չեխիա) նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից միջազգային հետախուզում հայտարարելը քաղաքական հետապնդում է, Aysor.am-ի թղթակցի հետ հեռախոսազրույցում ասաց Ֆրանկ Էնգելը:
«Այն ինչ անում է Ադրբեջանը, զավեշտալի է: Դե, Ադրբեջանն է հարցում ուղարկել ինտերպոլ, և, ինչքան ես գիտեմ, ինտերպոլը չի պատրաստվում դա խրախուսել: Եվ ի վերջո, սա քաղաքական հետապնդում է, միակ բանն, ինչին Ադրբեջանը իրականում ընդունակ է», - նշեց եվրապատգամավորը:
«Ես վստահ եմ, որ Եվրախորհրդարանը կարձագանքի մյուս շաբաթ, քանի որ արմատապես անընդունելի է այն, որ իր անդամներին ներկայացվեն կամայական սպառնալիքներ ավազակապետական ահաբեկչական ռեժիմների կողմից: Ես կցանկանայի, որ բոլոր տեսակ հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ խզվեն», - ընդգծեց նա:

Отношения с Азербайджаном, управляемым клептократическим режимом, должны быть прекращены – Франк Энгель
24/02/2017 12:51
Объявление Азербайджаном в международный розыск членов Европейского парламента Франка Энгеля (Люксембург), Элени Теохарус (Кипр) и Яромира Штетины (Чехия) – политическое преследование, заявил в телефонной беседе с корреспондентом Aysor.am Франк Энгель.
«Действия Азербайджана курьезны. Азербайджан направил запрос в Интерпол, и, насколько мне известно, Интерпол не намерен поощрять это. В конце концов, это политическое преследование. Это единственное, на что в действительно способен Азербайджан», - подчеркнул европарламентарий.
«Я уверен, что Европарламент на следующей неделе прокомментирует сложившуюся ситуацию, поскольку неприемлемо, чтобы в отношении членов Европарламента выдвигались своевольные угрозы со стороны клептократических, террористических режимов. Я выступаю за прекращения любых отношений с Азербайджаном», - заявил Франк Энгель.