ՀՀ ԱԳՆ. Բաքուն հերթական հարվածն է հասցրել ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը
Հակառակ միջազգային հանրության կոչերի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների՝ 1994-1995թթ. զինադադարի համաձայնագրերի անվերապահ կատարման, ուժի կամ դրա սպառնալիքի կիրառման անթույլատրելիության մասին պահանջների, անցած գիշեր Ադրբեջանի և Արցախի միջև շփման գծում ադրբեջանական կողմի ձեռնարկած հարձակման փորձը Բաքվի հերթական հարվածն է ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերին։ Այդ մասին ասված է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
«Շարունակելով բանակցային գործընթացի համար համապատասխան պայմանների ստեղծման նպատակով Վիեննայում և Սանկտ-Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները ձախողելու փորձերը` Բաքուն միտումնավոր սրում է իրավիճակը, դիմում նոր սադրանքների։
Կրկին միջազգային հանրության, առաջին հերթին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ուշադրությունն ենք հրավիրում Բաքվին սթափեցնելու, իրականության դաշտ բերելու խիստ անհրաժեշտության վրա», - ասված է հայտարարությունում:

МИД Армении: Баку сознательно накаляет ситуацию в зоне карабахского конфликта
Вопреки призывам международного сообщества, требованиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ о беспрекословном выполнении соглашений о перемирии от 1994-1995 гг., непозволительности применения силы или угрозы ее применения, предпринятая прошлой ночью азербайджанской стороной на линии соприкосновения Азербайджана и Арцаха попытка наступления стала очередным ударом по усилиям Армении и стран-сопредседателей МГ ОБСЕ по мирному урегулированию карабахской проблемы. Об этом говорится в заявлении МИД Армении.
«Продолжая попытки провалить достигнутые в Вене и Санкт-Петербурге договоренности с целью создания соответствующих условий для переговорного процесса, Баку сознательно накаляет ситуацию, прибегает к новым провокациям.
Вновь обращаем внимание международного сообщества, в первую очередь стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ на строгую необходимость отрезвления Баку, возвращения в поле реальности», - говорится в заявлении МИД Армении.