Եթե Ադրբեջանն ուզում է, որ իր դրոշը ծածանվի Արցախում` թող ճանաչեն մեզ, մենք կտրամադրենք դեսպանատուն. Դավիթ Բաբայան
16/03/2017 12:41
Ադրբեջանը, եթե հայտարարում է, որ շահագրգռված է հակամարտությունը կարգավորել խաղաղ ճանապարհով՝ չպետք է տապալի այդ գործընթացը, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը:
«Եթե Ադրբեջանը հայտարարում է, որ շահագրգռված է խաղաղ ճանապարհով լուծել հակամարտությունը, չպետք է պրակտիկայում այնպիսի քայլեր ձեռնարկի, որոնք տապալում են  խաղաղ գործընթացը, այսինքն` վարի հայատյաց քաղաքականություն, առաջ բերի աննորմալ գաղափարներ», - ասաց Դավիթ Բաբայանն` անդրադառնալով Իլհամ Ալիևի հայտարարությանը, թե «Բաքուն ցանկանում ԼՂ հակամարտության վերջնական կարգավորում խաղաղ ճանապարհով, սակայն միջազգային հանրության որոշումների և բանաձևերի իրագործման մեխանիզմներ չկան»:
Մեկնաբանելով Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղարի հայտարությունը, որ Հայաստանը 2016-ի հունիսից խուսափում է բանակցություններից և հայկական կողմի նախապայմանները բանակցությունների վերսկսման համար անընդունելի են, Դավիթ Բաբայանն ընդգծեց, որ հայկական կողմերը երբեք նախապայմաններ չեն դրել.
«Երբևիցե հայկական կողմերը որևէ նախապայման չեն դրել: Այսինքն, մենք պատրաստ ենք քննարկել խաղաղ բանակցային գործընթացի տարբեր բաղադրամասեր: Նախապայմաններ դնում է Ադրբեջանը` խոսելով անցյալին վերադառնալու մասին, տարածքներ է ուզում, հայտարարում է, որ որևէ ձևով չի ճանաչելու Արցախի ինքնորոշման փաստը: Ամեն օր հայտարարում է, որ Ադրբեջանի դրոշակը ծածանվելու է Արցախում: Եթե ուզում են դրոշակը ծածանվի` խնդրեմ, ասել ենք, թող ճանաչեն մեզ և մենք կտրամադրենք նրանց դեսպանատուն, թող այդ դրոշակը իրենց դեսպանատանը ծածանվի», - ընդգծեց Դավիթ Բաբայանը:

Давид Бабаян: Если в Азербайджане хотят, чтобы их флаг развевался в Карабахе, пусть признают нас и мы предоставим им посольство
16/03/2017 13:37
Если Азербайджан заявляет, что заинтересован в мирном урегулировании карабахского конфликта, не должен срывать переговорный процесс, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян.
«Если Азербайджан заявляет, что заинтересован в урегулировании конфликта мирным путем, не должен на практике предпринимать шаги, которые ведут к провалу переговорного процесса, то есть, вести армяноненавистническую политику, выдвигать ненормальные идеи», - сказал Давид Бабаян, касаясь заявления Ильхама Алиева о том, что «Баку выступает за окончательным мирное урегулирование карабахского конфликта, но механизма исполнения решений и резолюций международных организаций нет».
Комментируя заявление пресс-секретаря МИД Азербайджана о том, что Армения с  июня 2016 года избегает переговоров, а выдвигаемые для их возобновления предусловия недопустимы, Давид Бабаян подчеркнул, что армянские стороны никогда не выдвигали предусловий.
«Армянские стороны никогда не ставили каких-либо предусловий. То есть, мы готовы обсудить разные составные части переговорного процесса. Предусловия выдвигает Азербайджан, говоря о возврате к прошлому, требуя территории, заявляя, что не намерен признавать факт самоопределения Арцаха. Каждый день звучат заявления о том, что флаг Азербайджана будет развеваться в Арцахе. Если хотят, чтобы флаг развевался, пусть признают нас и мы предоставим им посольство, пусть этот флаг развевается над их посольством», - подчеркнул пресс-секретарь президента НКР.