Ապրիլյան պատերազմից հետո, ընդդեմ Ադրբեջանի, 700-ից ավելի հայց է ներկայացվել ՄԻԵԴ. Գևորգ  Կոստանյան
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) շրջանառության մեջ է դրել Ադրբեջանի դեմ 23 գործ՝ կապված ապրիլյան պատերազմի ընթացքում հանցագործությունների հետ, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՄԻԵԴ-ում ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչ Գևորգ Կոստանյանը։
Նրա խոսքով՝ ապրիլյան պատերազմի զոհերի, վիրավորների իրավունքների պաշտպանության հետ կապված՝ 700-ից ավելի հայց է ներկայացվել Եվրոպական դատարան ընդդեմ Ադրբեջանի։
«Մենք, որպես երրորդ կողմ, արդեն ներգրավված ենք պաշտոնապես այդ դատավարության մեջ, դեռևս ժամկետ ունենք ներկայացնելու մեր դիրքորոշումն այս հարցերի կապակցությամբ», - նշեց Գ. Կոստանյանը:
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ կառավարության ներկայացուցչի խոսքով՝ Ադրբեջանում հայտարարել են 500 հայցի մասին։
«Իրենք կարող են ավելի մեծ թիվ էլ ներկայացնել, հարցի երկրորդ կողմն է, բայց փաստը հետևյալն է, որը շատ կարևոր է. ընդդեմ Հայաստանի ներկայացված հայցերով  Հայաստանը պատասխանող կողմ է, Ադրբեջանի կողմից ներկայացված հայցերով Հայաստանը երրորդ կողմ է: Բայց երկու դեպքում էլ Հայաստանը եվրոպական դատարանի կողմից ծանուցվում է», - մանրամասնեց Գևորգ Կոստանյանը։

После апрельской войны против Азербайджана в ЕСПЧ подано свыше 700 исков – Геворк Костанян
В Европейском суде по правам человека (ЕСПЧ) принято в производство уже 23 иска против Азербайджана в связи с преступлениями во время апрельской войны, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами  представитель правительства Армении в ЕСПЧ, советник президента Армении Геворк Костанян.
В связи со случаями нарушения прав человека в ходе апрельской войны в Европейский суд представлено свыше 700 исков против Азербайджана.
«Мы уже официально вовлечены в качестве третьей стороны, у нас еще есть время, чтобы представить свою позицию в связи с данными вопросами», - сказал Г.Костанян.
По его словам, из представленных Азербайджаном в ЕСПЧ 500 исков на данный момент принято в производство лишь 5.
«В Азербайджане заявили о 500-600 исках против Армении», - сообщил Костанян.
Геворк Костанян отметил, что правительство Армении было официально извещается об этом со стороны ЕСПЧ.