Սամվել Բաբայանի ձերբակալության վերաբերյալ ՕՐՕ դաշինքը հայտարարություն է տարածել
«Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքի ղեկավարներ Սեյրան Օհանյանը, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը և Վարդան Օսկանյանը Սամվել Բաբայանի ձերբակալության վերաբերյալ հայտարարություն են տարածել։
«Այսօր ՀՀ ԱԱԾ–ի կողմից բերման է ենթարկվել ԼՂՀ ՊՆ և ՊԲ նախկին հրամանատար, Արցախի հերոս, գեներալ–լեյտենանտ Սամվել Բաբայանը։
Իշխանությունների այս քայլը կանխատեսելի էր։ Արմավիրի մարզի Ջրառատ գյուղում «Օհանյան–Րաֆֆի–Օսկանյան» դաշինքի դեմ կազմակերպված ակնհայտ սադրանքը, ինչպես նաև դաշինքի շտաբների և պատգամավորության թեկնածուների նկատմամբ զանգվածային բնույթ կրող ճնշումները նպատակ էին հետապնդում վախի մթնոլորտ տարածելու և խոչընդոտելու մեր աշխատանքները։
Այսօր արդեն անցել են այլ մեթոդների։
Ուշագրավն այն է, որ որոշ գործիչների միջոցով, ինչպես նաև բացահայտ և քողարկված իշխանամետ լրատվամիջոցներով, օրեր շարունակ նախապատրաստվում էր Սամվել Բաբայանի դեմ քայլը։
Մենք իշխանությունների այս վարքագիծը գնահատում ենք որպես մեր երկրում վախի մթնոլորտ ձևավորելուն և ընտրությունների արդյունքների վրա հակաօրինական միջոցներով ազդելուն ուղղված քայլ։
«Օհանյան–Րաֆֆի–Օսկանյան» դաշինքը շարունակում է իր բնականոն աշխատանքները։ Չենք տրվելու սադրանքների։ Մեր կառույցները, պատգամավորության թեկնածուները և համակիրները եռապատկված եռանդով են շարունակելու իրենց գործը։
Կո'չ ենք անում միջազգային հանրությանը, դիտորդական առաքելություններին, դիվանագիտական ներկայացուցչություններին` ուշադրության կենտրոնում պահել Ս. Բաբայանի հետ կապված գործը, որն ակնհայտ քաղաքական ենթատեքստ ունի և ուղղված է մեր քաղաքացիների ազատ կամարտահայտման դեմ։
Կո'չ ենք անում քաղաքական ուժերին, իրավապաշտպան կազմակերպություններին, քաղաքացիական հասարակությանը, Արցախի և Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին` համարժեք գնահատական տալ տեղի ունեցածին։
Կո'չ ենք անում մեր հանրությանը, յուրաքանչյուր քաղաքացու` այս դեպքից հետո անել համապատասխան հետևություններ, ակտիվորեն մասնակցել ընտրական գործընթացներին, համախմբված ձևով հանդես գալ փոփոխությունների օգտին ու ապրիլի 2–ին ձևավորել նոր իշխանություն», - նշված է հայտարարության մեջ։

Альянс «Оганян – Раффи – Осканян» выступил с заявлением в связи с задержанием Самвела Бабаяна
Руководители альянса «Оганян – Раффи – Осканян» Сейран Оганян, Раффи Ованнисян и Вардан Осканян распространили заявление в связи с задержанием бывшего командующего Армией обороны НКР Самвела Бабаяна.
«Сегодня бывший министр обороны Нагорно-Карабахской Республики, экс-командующий Армией обороны НКР, герой Арцаха, генерал-лейтенант Самвел Бабаян подвергнут приводу Службой национальной безопасности Армении.
Этот шаг властей был прогнозируемым. Организованная в селе в селе Джрарат Армавирской области явная провокация против альянса "Оганян – Раффи – Осканян", а также массовое давление на предвыборные штабы и кандидатов в депутаты альянса преследовали цель посеять атмосферу страха и препятствовать нашим работам.
Сегодня уже перешли к другим методам.
Примечательно то, что этот шаг против Самвела Бабаяна подготавливался на протяжении дней с помощью некоторых деятелей, а также явных и скрытых правластных СМИ.
Подобное поведение наших властей расцениваем как шаг, направленный на формирование атмосферы страха в стране и воздействие противозаконными методами на результаты выборов.
Альянс "Оганян – Раффи – Осканян" продолжает свою работу в нормальном режиме. Мы не поддадимся на провокации. Наши структуры, наши кандидаты в депутаты и сторонники будут продолжать свое дело с утроенным усердием.
Призываем международное сообщество, наблюдательские миссии, дипломатические представительства держать в центре внимания связанное с Самвелом Бабаяном дело, которое имеет явный политический подтекст и нацелено против свободного волеизъявления наших граждан.
Призываем политические силы, правозащитные организации, гражданское общество, наших соотечественников в Арцахе и Диаспоре дать равнозначную оценку произошедшему.
Призываем нашу общественность, каждого гражданина сделать соответствующие выводы после этих событий, активно участвовать в избирательных процессах, сплоченно выступить за изменения и сформировать 2 апреля новую власть», - отмечается в заявлении альянса «Оганян – Раффи – Осканян».