Սերբիայի Պաշտպանական համալսարանի պատվիրակությունը այցելել է ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարան
22/03/2017 17:26
Ս.թ. մարտի 22-ին ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարան այցելել է Սերբիայի Պաշտպանական համալսարանի պատվիրակությունը՝ համալսարանի ռեկտոր, դոկտոր, պրոֆեսոր, գեներալ-մայոր Մլադեն Վուրունայի գլխավորությամբ, տեղեկացնում է ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանը:
Հյուրերին ընդունել է ՊԱՀՀ-ի պետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, գեներալ-լեյտենանտ Հայկ Քոթանջյանը: Նա ներկայացրել է ՊԱՀՀ-ի ստեղծման գործընթացը, ՊԱՀՀ-ի առաքելությունը, նպատակներն ու հիմնական խնդիրները: Հյուրերին ողջունել է նաև ՊԱՀՀ-ի պետի՝ գիտության գծով տեղակալ, Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ, պատմական գիտությունների թեկնածու Բենիամին Պողոսյանը, որը համառոտ կերպով ներկայացրել է Համալսարանում իրականացվող հետազոտական գործունեությունը: ՊԱՀՀ-ում կիբեռանվտանգության, տեղեկատվական-հաղորդակցային տեխնոլոգիաների, ինչպես նաև կիբեռթվային ռեսուրսների կառավարման ուղղություններով կատարվող հետազոտությունները հանգամանորեն ներկայացրել է ՊԱՀՀ-ի ԱՌՀԻ-ի Ազգային անվտանգության քաղաքականության և տեղեկատվական-հաղորդակցային տեխնոլոգիաների կենտրոնի պետ Արման Գրիգորյանը:
ՊԱՀՀ-ի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Հայկ Քոթանջյանը նշել է, որ ՊԱՀՀ-ում կատարվող հետազոտությունների հիման վրա Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանն են ներկայացվում ռազմավարական գնահատումներ և առաջարկություններ:
Հյուրերը բարձր են գնահատել ՊԱՀՀ-ի գործունեությունը և գոհունակություն հայտնել ճանաչողական այցի կապակցությամբ: Նրանք նաև հույս են հայտնեցին, որ Սերբիայի ազգային պաշտպանական համալսարանի պատվիրակության այցը Հայաստանի Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարան սկիզբ կդնի երկու հաստատությունների միջև համագործակցության:

Ректор Университета обороны Сербии посетил Национальный исследовательский университет обороны Минобороны Армении
22/03/2017 17:41
Национальный исследовательский университет обороны Минобороны Армении сегодня посетила делегация Университета обороны Республики Сербия, возглавляемая ректором, доктором, профессором, генерал-майором Младеном Вуруной.
Гостей принял начальник НИУО, доктор политических наук, профессор, генерал-лейтенант Гайк Котанджян. Он ознакомил гостей с процессом создания, миссией, целями и основными задачами НИУО. Гостей также приветствовал заместитель начальника НИУО по научной работе-начальник Института национальных стратегических исследований (ИНСИ), кандидат исторических наук Бениамин Погосян, который кратко обрисовал исследовательскую деятельность Университета. Руководитель Центра политики национальной безопасности и информационно-коммуникационных технологий ИНСИ НИУО Арман Григорян подробно представил исследования, проводимые в НИУО в сферах кибербезопасности, информационно-коммуникационных технологий, а также управления диджитализированными ресурсами.
Начальник НИУО генерал-лейтенант Гайк Котанджян отметил, что на основе проводимых в НИУО исследований разрабатываются и представляются военно-политическому руководству Армении стратегические оценки и предложения.
Гости высоко оценили деятельность НИУО и выразили удовлетворение в связи с ознакомительным визитом. Они также выразили надежду на то, что визит делегации Университета обороны Республики Сербии в Национальный исследовательский университет обороны заложит основы для дальнейшего сотрудничества между этими заведениями.