«Իգլա»-ն փոխադրվել է Սամվել Բաբայանի պատվերով. ԱԱԾ-ն հաստատեց Բաբայանի ձերբակալությունը
Ի պատասխան տարբեր լրատվամիջոցների բազմաթիվ հարցումների՝ ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայութան մամուլի կենտրոնը հայտնում է, որ մաքսանենգ եղանակով Հայաստանի Հանրապետություն «Իգլա» տեսակի զենիթա-հրթիռային համալիր տեղափոխելու փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում այս պահին ձերբակալված են 3 անձ, այդ թվում՝ ՀՀ քաղաքացի Սամվել Բաբայանը, հայտնում են ԱԱԾ մամուլի ծառայությունից:
Կատարված քննչական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ստացվել են նաև արժանահավատ տվյալներ, որ նշված զենիթա-հրթիռային համալիրի բաղկացուցիչ մասերի ձեռքբերումը և փոխադրումն իրականացրած անձինք գործել են Սամվել Բաբայանի հետ ունեցած նախնական համաձայնությամբ և նրա պատվերով։
Ըստ փորձագետի եզրակացության՝ զենիթա-հրթիռային համալիրի բաղադրիչ կազմող «9M39» մարտական հրթիռը պիտանի է հետագա շահագործման համար և հանդիսանում է ռազմամթերք։
Ներկայումս պարզաբանվում են զենիթա-հրթիռային համալիրի բաղկացուցիչ մասերի ձեռքբերման շարժառիթները, հնարավոր օգտագործման նպատակները, ինչպես նաև ֆինանսավորման աղբյուրները։

ПЗРК "Игла" приобретен в Грузии по предварительному сговору с Самвелом Бабаяном и по его заказу - СНБ
22/03/2017 19:00
В ответ на вопросы различных СМИ, пресс-центр Службы национальной безопасности (СНБ) Республики Армения сообщает, что в рамках уголовного дела, возбужденного по факту контрабандного ввоза на территорию Армении ПЗРК «Игла», на данный момент задержаны 3 человека, в том числе и гражданин Армении Самвел Бабаян.
Как сообщает пресс-центр СНБ, по итогам проведенных следственных действий и оперативно-розыскных мероприятий получены также достоверные сведения, что лица, осуществившие приобретение компонентов указанного ЗРК и их перевозку, действовали по предварительному сговору с Самвелом Бабаяном и по его заказу.
Согласно заключению эксперта, боевая ракета «9M39», являющаяся компонентом ЗРК, пригодна для дальнейшей эксплуатации и является боеприпасом.
На данный момент выясняются мотивы приобретения компонентов ЗРК, цели возможного использования, а также источники финансирования.