Վիետնամում ինը մարդ մահվան է դատապարտվել թմրանյութերի մաքսանենգության համար
Վիետնամի ինը քաղաքացի մահապատժի է դատապարտվել՝ Հոա Բին նահանգի դատարանի կողմից՝ խոշոր չափերի թմրանյութի մաքսանենգության համար, հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով Tuoi Tre վիետնամական պարբերականին։
Բոլոր դատապարտվածները մաքսանենգների զինված հանցախմբի անդամներ են, որոնք Լաոսի տարածքից Վիետնամ և Չինաստան վաճառքի նպատակով հերոին են ներկրել։ Հացախումբը, որի գործով դատարանի առջև 23 մարդ է կանգնել, 2012- 2015 թվականներին 683 հազար դոլարի հերոին է տեղափոխել և իրացրել։
Մահվան է դատապարտվել միայն ինը մարդ՝ թմրանյութերի տեղափոխման ու իրացման անմիջական մասնակիցները։ Եվս ինը մարդ ցմահ կալանքի է դատապարտվել, մյուս հինգը՝ 18 ամիսց մինչև 20 տարվա պատժաժամկետի՝ գործված հանցագործության մասին չհայտնելու պատճառով, փոխանցում է պարբերականը։

Во Вьетнаме девять человек приговорили к смерти за контрабанду наркотиков
Девять граждан Вьетнама приговорены к смертной казни судом провинции Хоа Бинь за контрабанду наркотиков в крупном размере, сообщает РИА Новости со ссылкой на интернет-версия вьетнамской газеты Tuoi Tre.
Все приговоренные являлись членами вооруженной банды контрабандистов, переправлявшей героин с территории Лаоса для продажи во Вьетнам и Китай, сообщает издание. Банда, по делу которой перед судом предстали 23 человека, между 2012 и 2015 годами транспортировала и реализовала героин на сумму 683 тысяч долларов, говорится в сообщении.
К смерти приговорены только девять человек, непосредственные участники перевозки и реализации наркотиков. Еще девять человек были приговорены к пожизненному заключению, как сообщники в контрабанде и распространении наркотиков, остальные пять – к срокам от 18 месяцев до 20 лет за недонесение о совершаемом преступлении, сообщает издание.