Մոլդովան հրաժարվել է մասնակցել ԱՊՀ միջխորհրդարանական նիստին
Մոլդովայի խորհրդարանի պատվիրակությունը չի մասնակցի ԱՊՀ միջխորհրդարանական ասամբելայի նիստին, որը տեղի կունենա հաջորդ շաբաթ Սանկտ Պետերբուրգում։ Այս մասին չորեքշաբթի օրը ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է երկրի օրենսդիր մարմնի խոսնակ Անդրիան Կանդուն, հայտնում է РИА Новости-ն։
«Հաշվի առնելով Ռուսաստանի Դաշնության իշխանություններին ուղղված նոտան, հաշվի առնելով պարոն Կարասինի հետ քննարկման թեմաները (ՌԴ ԱԳՆ փոխնախարար Գրիգորի Կարասին)՝ պետք է նշել, որ դրանք դրական էին՝ նկատի ունենալով ռուսական կողմի՝ նոտայի վերլուծությունները։ Չնայած դրան՝ մենք Ռուսաատանի իշխանություններից պաշտոնական պատասխան չունենք։ Այդ պատճառով էլ մշտական բյուրոյի նիստի ժամանակ հարցը լրջորեն քննարկվել է», - ասել է Կանդուն։
Նա ընդգծել է, որ «բյուրոյի խորհրդակցություններից հետո որոշում է ընդունվել, որ Մոլդովայի խորհրդարանի պատվիրակությունը Սանկտ Պետերբուրգ չի մեկնի»։

Молдавия отказалась участвовать в заседании Межпарламентской ассамблеи СНГ
Делегация парламента Молдавии не примет участие в заседании Межпарламентской ассамблеи (МПА) СНГ, которое состоится на следующей неделе в Санкт-Петербурге, заявил в четверг на брифинге спикер законодательного органа республики Андриан Канду, передает РИА Новости.
«Учитывая дипломатическую ноту, которая направлена властям Российской Федерации, учитывая дискуссии на эту тему, которые были с господином Карасиным (замглавы МИД РФ Григорий Карасин), надо отметить, что они были положительные, учитывая анализ ноты российской стороной, несмотря на это у нас нет официального ответа от властей России. Поэтому на заседании постоянного бюро вопрос серьезно обсуждался», — сказал Канду.
Он подчеркнул, что «после консультаций бюро приняло решение, что делегация парламента Молдавии не поедет в Санкт-Петербург».