Սամվել Բաբայանի ձերբակալության որոշումը չի բողոքարկվելու. Փաստաբան
Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանը այսօր հարցաքննության ժամանակ ասել է, որ չի ընդունում նախաքննական մարմնի առաջ քաշած կասկածները, Aysor.am-ին տեղեկացրեց Բաբայանի փաստաբան Ավետիս Քալաշյանը:
«Ինչում, որ իրեն կասկածել են, չի ընդունում, անհիմն է համարում: Նշել է, որ ինքը այդ զենքի հետ առնչություն չունի», - ասաց փաստաբանը:
Քալաշյանը նշեց, որ այլ տվյալներ հարուցված քրեական գործի վերաբերյալ չի կարող փոխանցել՝ ելնելով նախաքննական գաղտնիությունից ու փաստաբանական էթիկայի կանոններից:
Հարցին, թե արդյոք բողոքարկելո՞ւ է Բաբայանի ձերբակալության որոշումը, Քալաշյանը պատասխանեց. «Չէ, ձերբակալության որոշումը չեմ բողոքարկելու, թող քննությունն իր հունով գնա, տեսնենք՝ ինչ է լինելու»:
Նշենք, որ երեկ ԱԱԾ լրատվական կենտրոնը տեղեկություն էր տարածել, թե օրերս ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունում նախնական տեղեկություններ են ստացվել ՀՀ քաղաքացիների կողմից Վրաստանի Հանրապետությունից մաքսանենգ եղանակով Հայաստանի Հանրապետություն «Իգլա» տեսակի զենիթա-հրթիռային համալիր տեղափոխելու մասին։  ձեռնարկված քննչական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում հայտնաբերվել և առգրավվել է «Իգլա» տեսակի զենիթա-հրթիռային համալիրի արձակման խողովակ՝ «9M39» հրթիռով։
Դեպքի առթիվ 2017թ. մարտի 22-ին ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ 2-րդ մասի և 235.1-րդ  հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ։
Ավելի ուշ ԱԱԾ-ից տեղեկացրին, որ այս քրեական գործի շրջանակներում ձերբակալվել է Սամվել Բաբայանը և ևս երկու անձ:
Ըստ աղբյուրի, կատարված քննչական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ստացվել են նաև արժանահավատ տվյալներ, որ նշված զենիթա-հրթիռային համալիրի բաղկացուցիչ մասերի ձեռքբերումը և փոխադրումն իրականացրած անձինք գործել են Սամվել Բաբայանի հետ ունեցած նախնական համաձայնությամբ և նրա պատվերով։

Адвокат: Решение об аресте Самвела Бабаяна обжаловано не будет
Бывший командующий Армией обороны Нагорного Карабаха заявил сегодня во время допроса, что не принимает выдвигаемые органом предварительного следствия подозрения, сообщил в беседе с корреспондентом Aysor.am адвокат Самвела Бабаяна – Аветис Калашян.
«То, в чем его подозревают, он не принимает, считает безосновательным. Он заявил, что не имеет отношения к этому оружию», - сказал адвокат.
Аветис Калашян отметил, что другие данные о возбужденном уголовном деле сообщить не может, исходя из тайны следствия и правил адвокатской этики.
На вопрос, будет ли оспариваться решение о задержании Самвела Бабаяна, Калашян ответил: «Нет, я не буду оспаривать решение о задержании, пусть следствие идет своим ходом, посмотрим, что будет».
Отметим, что пресс-центр Службы национальной безопасности Армении распространил сегодня заявление о том, что в марте 2017 года были получены предварительные сведения о транспортировке гражданами РА из Грузии в республику контрабандным путем  ПЗРК «Игла». В результате предпринятых следственных действий и оперативно-розыскных мероприятий была обнаружена и изъята пусковая труба ПЗРК «Игла» с ракетой «9M39».
Позднее пресс-центр СНБ сообщил, что в рамках уголовного дела, возбужденного по факту контрабандного ввоза на территорию Армении ПЗРК «Игла», задержаны 3 человека, в том числе и гражданин Армении Самвел Бабаян.
Согласно источнику, по итогам проведенных следственных действий и оперативно-розыскных мероприятий получены также достоверные сведения, что лица, осуществившие приобретение компонентов указанного ЗРК и их перевозку, действовали по предварительному сговору с Самвелом Бабаяном и по его заказу.