Սերժ Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Վլադիմիր Բարխուդարյանի մահվան կապակցությամբ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ցավակցական հեռագիր է հղել Բարխուդարյանների ընտանիքին՝ Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի ակադեմիկոս, Հայաստանի Հանրապետության գիտության վաստակավոր գործիչ, անվանի պատմաբան Վլադիմիր Բարխուդարյանի մահվան կապակցությամբ, տեղեկացնում է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Հանրապետության նախագահը խորին ցավակցություն է հայտնել ճանաչված մտավորականի ընտանիքին, հարազատներին, մերձավորներին և գործընկերներին:
«Վլադիմիր Բարխուդարյանն իր ողջ գիտական գործունեությունը նվիրեց հայ ժողովրդի պատմության, մասնավորապես՝ միջնադարագիտության, հայ գաղթավայրերի պատմության, հայ-ռուսական հարաբերությունների պատմության ուսումնասիրմանը և արժանիորեն վաստակեց իր գործընկերների և ողջ մտավորականության հարգանքն ու համակրանքը:
Մեծ է նաև վաստակաշատ պատմաբանի՝ որպես գիտության կազմակերպչի ավանդը, որ ներդրել է Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի պատմության ինստիտուտում և ակադեմիայի նախագահությունում երկարամյա պաշտոնավարության տարիներին»,-  ասված է նախագահի ցավակցական հեռագրում:

Президент Армении направил телеграмму соболезнования семье Бархударянов
Президент Армении Серж Саргсян сегодня направил телеграмму соболезнования семье Бархударянов в связи с кончиной академика Национальной Академии наук Республики Армения, заслуженного деятеля науки Республики Армения, известного историка Владимира Бархударяна. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Саргсян выразил глубокие соболезнования семье признанного интеллигента, его родным, близким и коллегам.
«Владимир Бархударян всю свою научную деятельность посвятил изучению истории армянского народа, в частности, медиевистике, истории армянских колоний, истории армяно-российских отношений и по достоинству заслужил уважение и симпатии своих коллег и всей интеллигенции.
Велик также вклад заслуженного историка в качестве организатора науки, который он внёс многие годы занимая руководящие должности в Институте истории Национальной Академии наук Республики Армения и в Президиуме Академии», – говорится в телеграмме соболезнования президента.