Փհենյանը միջուկային հարձակմամբ է սպառնում ԱՄՆ-ի նախազգուշական հարվածի փորձի դեպքում
Հյուսիսային Կորեայի վրա ԱՄՆ-ի նախազգուշական հարվածը «աղետալի հետևանքների կհանգեցնի»: Այս մասին նշված է  երկրի Խաղաղության ազգային կոմիտեի ներկյացուցչի հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է կենտրոնական «Նոդոն սինմուն» թերթում, փոխանցում է ТАСС-ը:
Նա ԱՄՆ-ից պահանջել է «անհապաղ դադարեցնել Հյուսիսային Կորեայի դեմ ուղղված զորավարժությունները և Կորեական թերակղզում ու նրա շուրջը տեղակայված միջուկային հարվածային բոլոր միջոցները դուրս բերել»:
«ԱՄՆ-ը պետք է ունկնդրի խելամտության ձայնին և մտահոգվի այն աղետալի հետևանքների մասին, որոնք կարող է առաջացնել Հյուսիսային Կորեայի վրա նախազգուշական հարված հասցնելու փորձը», - ընդգծել է Կոմիտեի ներկայացուցիչը:
Նա նաև զգուշացրել է, որ «նման փորձի նվազագույն նշանի դեպքում Փհենյանը միջուկային կանխող հարձակման կենթարկի ագրեսիայի և սադրանքի բոլոր բազաները»:
ԱՄՆ-ի և Հարավային Կորեայի ԶՈւ-ն մարտի 13-ին Key Resolve համատեղ հրամանատարաշտաբային կանոնավոր զորավարժություններ է սկսել, որոնք նախատեսված են Կորեական թերակղզու շրջանում ամերիկյան զորքերի արտահերթ ծավալման հնարավորությունների ստուգման համար: Դրանք ընթանում են Foal Eagle խոշոր ցամաքային զորավարժություններին զուգահեռ, որոնք մարտի 1-ին են մեկնարկել: Դրանց մասնակցում են բոլոր կարգի զորքերը:
Foal Eagle զորավարժությունների ընթացքում մշակվում են 5015 օպերատիվ ծրագրեր, որոնք Հյուսիսային Կորեայի հրթիռային և միջուկային բազաների վրա հարվածներ են նախատեսում արտակարգ հանգամանքների դեպքում: Կողմերը նաև վարժանքներ են անցկացնում հակահրթիռային պաշտպանության ոլորտում:

Пхеньян угрожает ядерной атакой при попытке США нанести превентивный удар
Попытка Соединенных Штатов нанести превентивный удар по КНДР «приведет к катастрофическим последствиям». Об этом говорится в заявлении представителя Национального комитета народной республики за мир, опубликованном в центральной газете «Нодон синмун», передает ТАСС.
Он потребовал от США «незамедлительно прекратить нацеленные против КНДР военные маневры и вывезти расположенные на Корейском полуострове и вокруг него ударные ядерные средства».
«США следует прислушаться к голосу разума и задуматься о катастрофических последствиях, которые может вызвать попытка нанести превентивный удар по КНДР», - подчеркнул представитель комитета. Он также предупредил, что «в случае появления малейших признаков такой попытки Пхеньян подвергнет упреждающей ядерной атаке все базы агрессии и провокаций».
ВС США и Южной Кореи начали 13 марта регулярные совместные командно-штабные учения Key Resolve, призванные проверить возможности экстренного наращивания американских войск в районе Корейского полуострова. Они проходят параллельно с крупными полевыми маневрами Foal Eagle, которые стартовали 1 марта. В них принимают участие все рода войск.
В ходе маневров Foal Eagle отрабатывается оперативный план 5015, предусматривающий удары по ракетным и ядерным базам в КНДР в случае чрезвычайных обстоятельств. Стороны также проводят тренировки в области противоракетной обороны.