Ռուսաստանը ՄԱԿ ԱԽ է ներկայացրել քիմիական ահաբեկչության մասին բանաձևի նախագիծ
Ռուսաստանը կրկին ՄԱԿ ԱԽ է ներկայացրել Սիրիայում և Իրաքում ահաբեկիչների ձեռքում քիմական զենքի հայտնվելու դեմ պայքարի հարցով բանաձևի նախագիծ։ Այս մասին լրագրողներին հայտնել է ՄԱԿ-ում ՌԴ-ի մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Վլադիմիր Սաֆրոնկովը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Փաստաթղթի համահեղինակ է հանդիսացել Չինաստանի պատվիրակությունը։ Սաֆրոնկովի խոսքով՝ խորհրդակցությունների ընթացքում Ռուսաստանն ուշադրություն է հրավիրել Մոսուլում ահաբեկիչների կողմից քիմիական զենքի օգտագործման խնդրի վրա։
Նման նախաձեռնությամբ Ռուսաստանն ու Չինաստանը հանդես էին եկել 2016 թվականին, սակայն այդ ժամանակ նախագծին չէին աջակցել ԱԽ արևմտյան երկրները։
Նոր նախագիծը հաշվի է առնում Սիրիայում որպես զենք քիմիական նյութերի կիրառման դեպքերի հետաքննման համատեղ մեխանիզմի աշխատանքի արդյունքները։

Россия внесла в Совбез ООН проект резолюции о химическом терроризме
Россия вновь внесла в Совет безопасности ООН проект резолюции по борьбе с попаданием химического оружия к террористам в Сирии и Ираке. Об этом сообщил журналистам заместитель постпреда России при ООН Владимир Сафронков, передает РИА Новости.
Соавтором документа выступила делегация Китая. По словам Сафронкова, в ходе консультаций Россия заострила внимание на проблеме использования химического оружия террористами в Мосуле.
С подобной инициативой Россия и Китай выступали в 2016 году, но тогда проект не поддержали западные страны СБ.
Новый проект учитывает результаты работы совместного механизма расследования случаев применения химических веществ в качестве оружия в Сирии.