Նոր Զելանդիայի նորանշանակ դեսպանը իր հավատարմագրերն է հանձնել Սերժ Սարգսյանին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Նոր Զելանդիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Յան Ալեքսանդր Հիլը (նստավայրը՝ Մոսկվա), տեղեկացնում է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը կարևորում է խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում մեծ դերակատարում ունեցող Նոր Զելանդիայի հետ համակողմանի հարաբերությունների զարգացումը:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ չնայած աշխարհագրական հեռավորությանը՝ հատկապես արդի տեխնոլոգիական պայմաններում արդյունավետ համագործակցության առկա ներուժը շատ ավելին է, քան երկու երկրների միջև հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը:
Հանրապետության նախագահը նշել է, որ այս տարի լրանում է Հայաստանի Հանրապետության և Նոր Զելանդիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, ինչը պարտավորեցնում է վերարժևորել հարաբերությունները և երկուստեք ջանքեր գործադրել դրանք որակական նոր մակարդակ տեղափոխելու համար:
Դեսպան Յան Ալեքսանդր Հիլը շնորհակալություն է հայտնել նախագահին ընդունելության համար և նշել, որ կանի ամեն հնարավորը նպաստելու երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացմանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել տարբեր ոլորտներում հայ-զելանդական փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորություններին ու հեռանկարին:

Посол Новой Зеландии вручил верительные грамоты президенту Армении
Президенту Армении Сержу Саргсяну сегодня вручил свои верительные грамоты новый посол Новой Зеландии Ян Александр Хил (резиденция в Москве).
Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, президент поздравил посла со вступлением в должность, пожелав ему успехов в деле развития двусторонних отношений, подчеркнув, что Армения придает важность развитию всесторонних отношений с Новой Зеландией, играющей большую роль в Тихоокеанском регионе.
Собеседники отметили, что, несмотря на географическое расстояние, в условиях современных технологий существующий потенциал сотрудничества гораздо выше, чем нынешний уровень отношений между странами.
Глава армянского государства отметил, что в этом году исполняется 25-летие установления дипломатических отношений между Арменией и Новой Зеландией, и это обязывает переоценить отношения и обоюдно прилагать усилия для их поднятия на качественно новый уровень.
Посол Хил, поблагодарив за пожелания, в свою очередь отметил, что сделает все возможное, чтобы способствовать развитию отношений между странами. В ходе встречи были затронуты возможности и перспективы расширения армяно-зеландского взаимодействия в различных сферах.