Թուրքիան պատրաստ է ռուսներին ընդունել ներքին անձնագրերով
Թուրքիան պատրաստ է Ռուսաստանի հետ քննարկել ներքին անձնագրերով փոխադարձ այցեր կատարելու հարցը: Ինչպես հաղորդում է NTV թուրքական հեռուստաալիքը, այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլյութ Չավուշօղլուն՝ Անթալիայում բնակվող ՌԴ քաղաքացիների հետ հանդիպմանը, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Մինչ այդ տխրահռչակ իրադարձությունը (2015թ. թուրքական օդուժի կողմից ռուսական Су-24-ի խոցումը-խմբ.) լուրջ բանակցություններ են եղել այդ թեմայով: Այժմ, երբ մեր հարաբերությունները բարելավել են, մենք կարող ենք շարունակել բանակցությունները», - ասել է նախարարը
Չավուշօղլուն նաև նշել է, որ մոտ ժամանակներս կքննարկվի Թուրքիա ՌԴ քաղաքացիների ընդունելու հարցը, որոնք ժամանում են ներքին անձնագրերով: Նրա խոսքով՝ օդանավակայաններում կտեղադրվեն սարքեր՝ նման փաստաթղթերը ստուգելու համար:

Турция готова принимать россиян без загранпаспортов
Турция намерена начать предметное обсуждение с РФ перехода на взаимные поездки граждан по внутренним удостоверениям личности. Как сообщает в понедельник телеканал NTV, об этом сообщил глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу на встрече с живущими в Анталье гражданами России, передает ТАСС.
«Еще до того грустного события (сбитого ВВС Турции российского Су-24 в ноябре 2015 года - прим. ТАСС) были проведены серьезные переговоры на эту тему. Сейчас, когда наши отношения нормализовались, мы можем продолжить эти переговоры», - сказал он.
Чавушоглу отметил, что в скором времени «начнется обсуждение вопросов с принятием в Турции россиян, приезжающих без заграничного паспорта только с внутренними удостоверениями личности». Министр также добавил, что «в аэропортах устанавливаются устройства для проверки таких документов».