Եվ ես, և Սամվել Բաբայանը համբերատար սպասում ենք նախաքննության ընթացքին. Փաստաբանը «Իգլա»-ի գործից մանրամասներ է ներկայացրել (Տեսանյութ)
27/03/2017 15:58
Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանին, ով մեղադրվում է «Իգլա»-ի արձակման խողովակ և «9М39» տեսակի հրթիռի ապօրինի շրջանառության գործի շրջանակներում, ԱԱԾ-ում նախ հարցաքննել են որպես կասկածյալ, մարտի 24-ին առաջադրել են մեղադրանք, այնուհետև նույն օրը միջնորդություն է ներկայացվել Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան, որտեղ էլ բավարարվել է միջնորդությունը։ Դատարանը բավարարել է միջնորդությունը, և Բաբայանը կալանավորվել է երկու ամսով։
Բաբայանի շահերի պաշտպանությունն իրականացնող փաստաբան Ավետիս Քալաշյանը այս պահին վերաքննիչ բողոք է պատրաստում՝ երկու օր հետո Վերաքննիչ դատարանում բողոքարկելու կալանավորման մասին դատարանի որոշումը։
Փաստաբանը Aysor.am-ին տված հարցազրույցում պատասխանել այս քրեական գործի վերաբերյալ մի քանի հարցի։
- Պարոն Քալաշյան, իրականացվող նախաքննության օբյեկտիվության հետ կապված, դուք որևէ խնդիր տեսե՞լ եք։
- Ընդհանրապես, կարծում եմ, վաղաժամ է որևէ կարծիք հայտնել նախաքննության մասին։ Ինչ վերաբերում է մինչ այժմ գործով իրականացված քննչական գործողություններին, մեր տեսանկյունից ելնելով՝ օբյեկտիվ է, քանի որ նրա ոչ մի իրավունքի խախտում թույլ չի տրվել, նրա հետ կապված բոլոր քննչական գործողությունները կատարվել են իմ ներկայությամբ, այդ ընթացքում ամեն ինչ նորմալ, իր հունով ընթացել է, հարցը տրվել է, պարոն Բաբայանը իր պատասխանը հայտնել է, արձանագրվել է, արձանագրությունը կազմվել է ճիշտ, որևէ իրավունքի խախտում թույլ չի տրվել։
- Այսինքն՝ պարոն Բաբայանի իրավունքները լիարժեք պաշտպանված են։
- Միանշանակ, ինչի մասին է խոսքը, եթե նրա իրավունքների որևէ, թեկուզ աննշան խախտում եղած լիներ, համենայնդեպս, իմ կողմից, անպայման, դա կբարձրաձայնվեր և հակադարձ միջոցառումներ կձեռնարկվեին։ Ինչ վերաբերում է ընդհանուր օբյեկտիվությանը, դա հետագայում պարզ կլինի։ Պարոն Բաբայանին առաջադրվել են կոնկրետ մեղադրանքներ, այս առումով ես հայտնել եմ պաշտպանության կողմի կարծիքը, որ դրանք անհիմն են, երկու հոդվածներով էլ նրան մեղսագրվող արարքները պարոն Բաբայանը չի ընդունում, համարում է, որ այդ մեղադրանքները առաջադրելու հիմքերը բացակայում են։ Համենայնդեպս, այն նյութերը, որ կալանավորման ժամանակ նախաքննության մարմինը ներկայացրել է դատարանին, որպես կալանավորման հիմքեր, այդ նյութերի ուսումնասիրությունից ինձ համար պարզ է, որ որևէ հիմք չկա թե՛ նրան մեղադրանք առաջադրելու, թե՛ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու համար։ Մեղադրանք անձին ե՞րբ են առաջադրում, երբ լինում են բավարար ապացույցներ։ Ինձ ներկայացված այդ նյութերում չկան այդպիսի ապացույցներ։
- Դուք չե՞ք բացառում, որ քրեական գործով կան նյութեր, որոնք Ձեր ձեռքի տակ չեն, բայց դատախազությունը դրանց հիման վրա հայտարարում է կատարվածին Բաբայանի առնչության մասին։
- Ինչ վերաբերում է նախաքննություն իրականացնող մարմնի մոտ ինչ-որ նյութեր լինելուն, որոնց ես տեղյակ չեմ, ես դա, իհարկե, չեմ բացառում։ Բայց ինչ վերաբերում է նրան, որ այդ նյութերի ազդեցության ներքո Սամվել Բաբայանը ընդունել է իր առնչությունը, դա ես բացառում եմ։ Երբ մեղադրանք է առաջադրվել, Սամվել Բաբայանը հարցաքննության արձանագրության մեջ հստակ նշել է, որ առաջադրված մեղադրանքներում իրեն մեղավոր չի ճանաչում։ Եթե անձը նման հայտարարություն է անում և դա ֆիքսում է պաշտոնական փաստաթղթի մեջ, իմ կարծիքով, ոչ մեկ իրավունք չունի այլ դիրքորոշում հայտնելուց, դա արդեն կկոչվի այլ մեկնաբանություն։
- Այդ դեպքում, պարոն Քալաշյան, դատախազությունը ինչի՞ հիման վրա է նման հայտարարություն տարածում։ Դուք կարծում եմ, համոզված կլինեք, որ դատախազությունը օդից նման հայտարարություն չի կարող կատարել։
- Դուք մի մոռացեք, որ Սամվել Բաբայանին մեղադրանք է առաջադրվել, և հայտարարությունը արվել է մեղադրանք առաջադրելուց հետո։ Ի՞նչ է դատախազությունը, ձեր խոսքերով ասած, օդի միջից պետք է հայտարարություն կատարեր, բնական է, որ նման հայտարարություն պետք է աներ դատախազությունը, որովհետև և վարույթն իրականացնող մարմինը, և դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազը պատասխանատու են իրենց կատարած գործողությունների համար։ Ես այդ հայտարարությունը տարօրինակ չեմ համարում, բայց մենք էլ մեր հերթին անում ենք պատասխան հայտարարություն։ Եթե այդ հայտարարության մեջ ասված է, որ Սամվել Բաբայանը ընդունել է իր առնչությունը, ես համարում եմ, որ իրենց ցանկացած մեկնաբանությունն են տվել։ Նույնի վերաբերյալ մեկնաբանությունը ես էլ այլ կերպ եմ տալիս, որը կարտահայտվի իմ հետագա պաշտպանական գործողություններում։ Խնդիրը հետևյալն է՝ ԱԱԾ-ի կողմից ներկայացված փաստարկները որևէ հիմք չեն տալիս համոզված ասել, որ Սամվել Բաբայանը մեղավոր է իրեն մեղսագրվող արարքներում։ Անձը կարող է այս կամ այն կերպ առնչություն ունենալ այս կամ այն արարքին, բայց դա չի նշանակում, որ ցանկացած առնչությունը համարվում է հանցագործություն։ Կոնկրետ ինչ է նկատի ունեցել նման հայտարարություն անողը, ես դա նախաքննության գաղտնիությունից և միաժամանակ իմ պաշտպանյալի շահերից ելնելով՝ չեմ կարող բացահայտել։
- Խոսակցություններ կան, որ Սամվել Բաբայանը իմացել է «Իգլա»-ի մասին և ասել՝ թող բերեն, ուղարկենք Ղարաբաղ։ Դուք որքանո՞վ եք սա համարում իրականությանը մոտ։ Այսինքն՝ զուտ իմանալը կարո՞ղ է առնչություն համարվել։
- Նորից եմ ասում՝ քրեական գործի մանրամասները առայժմ նպատակահարմար չեմ գտնում բացահայտել։ Վաղ թե ուշ հանրությունը կտեղեկանա այդ մասին։ Բայց կարող եմ միանշանակ ասել, որ մեղադրանքում տեղ գտած այն ձևակերպումները, որ Սամվել Բաբայանը պատվիրել է այդ զենքը բերել, պարտավորվել է դրա գումարը վճարել, հանձնարարել է ինչ-որ գործողություններ կատարել և այլ, և այլն այդ բոլորի հետ Սամվել Բաբայանը որևէ կապ չունի։ Ես դա առայժմ ցավագին չեմ ընդունում, որովհետև ի վերջո հարուցված է քրեական գործ, հասկանալի պատճառով այս քրեական գործը հնչեղություն է ստացել։ Մենք, անհրաժեշտ պաշտպանական գործողությունները կատարելով հանդերձ, և ես, և Սամվել Բաբայանը համբերատար սպասում ենք նախաքննության ընթացքին։ Այն, ինչ մեզ ներկայացրել են, դրանց արդեն իսկ տեղյակ ենք։ Սպասում ենք ընթացքին։
- Պարոն Քալաշյան, ովքե՞ր են այս գործով մյուս երկու կալանավորվածները և արդյոք հարցաքննությունից հետո առերեսման անհրաժեշտություն առաջացել է։
- Ես չեմ հայտնի, թե ովքեր են նրանք, եթե վարույթն իրականացնող մարմինը այդ տվյալները չի հրապարակել, ես ևս չեմ հրապարակի։ Կասեմ միայն, որ ոչ մեկի հետ առերեսում կատարված չէ։
- Բայց դուք առերեսման անհրաժեշտություն տեսնո՞ւմ եք։
- Ոչ, միանշանակ ոչ։
- Այսինքն, հակասական ցուցմունքներ չկան։
- Առերեսում լինում է այն դեպքում, երբ հակասություն է առաջանում ցուցմունքներում։ Նման էական հակասություններ, որքանով հայտնի են ինձ ներկայացված նյութերում, չկան։ Այսինքն՝ պարոն Բաբայանի դեմ, որ նա կատարել է մեղադրանքում մատնանշված այս կամ այն գործողությունը, նման ոչ մի ուղղակի ցուցմունք պարոն Բաբայանի դեմ չկա։
- Իսկ նրանք ճանաչո՞ւմ են Սամվել Բաբայանին կամ նրանք հանրությանը հայտնի անձի՞նք են։
- Այդ հարցին էլ ես չեմ պատասխանի։
- Չե՞ն ճանաչում Բաբայանին։
- Չեմ պատասխանի։
- Բաբայանի զինակից ընկերները հայտարարում են, որ այս քրեական գործում քաղաքական ենթատեքստ կա, դուք կամ Սամվել Բաբայանը ի՞նչ կարծիքի եք, արդյոք դուք, որպես իրավաբան, տեսնո՞ւմ եք քաղաքական ենթատեքստ։
- Ես գտնում եմ, որ առայժմ խնդիրը իրավական հարթության մեջ է։ Ես չեմ գտնում, որ սա քաղաքական ենթատեքստ ունի։ Ուրիշ բան, եթե նախաքննության համապատասխան փուլում, երբ մեզ՝ պաշտպանության կողմին, հայտնի լինեն նախաքննության տվյալները և արդեն, ինչպես այս պահի դրությամբ, այնպես էլ տվյալ պահին, համոզված լինենք, որ քրեական գործով ձեռք բերված տվյալները բավարար չեն Սամվել Բաբայանին նույն մեղադրանքը (առաջադրելու - Aysor.am), բայց շարունակվի նման մեղադրանքը ուժի մեջ մնալը, այդ պահին նոր միայն կարելի է ենթադրություն անել, որ այդ գործը քաղաքական ենթատեքստ ունի։ Այս պահի դրությամբ ես նման կարծիքի չեմ։
- Լավ, պարոն Քալաշյան, ի՞նչ բովանդակությամբ բողոք եք ներկայացնելու։
- Մեր վերաքննիչ բողոքը լինելու է այն հիմքով, որ բացակայում է հիմնավոր կասկածը։ Այսինքն՝ անձին կալանավորելու ժամանակ դատարանը պետք է պարզեր, թե առկա է արդյոք մեղսագրվող արարքում անձի վերաբերյալ հիմնավոր կասկածներ։ Այսինքն, որ անձը որևէ առնչություն, հանցավոր առնչության մասին է խոսքը հիմնավոր է։ Առաջին ատյանի դատարանում նախաքննության մարմնի կողմից ներկայացված նյութերից երևում էր, որ իրեն մեղսագրվող արարքներում Սամվել Բաբայանի վերաբերյալ հիմնավոր կասկածը բացակայում է։
- Կներեք, հարց առաջացավ. Հանցավոր առնչության մասին խոսք լինել չի կարող, բայց առնչության մասին կարող է լինել։
- Ես դա ընդհանուր առմամբ եմ ասում։
- Ոչ, այս գործի վերաբերյալ։
- Այս գործի վերաբերյալ, դուք նորից մանրամասների մասին եք հարցնում, որը չեմ կարող հայտնել, քանի որ գործը նախաքննության փուլում է։

В деле Самвела Бабаяна нет политического подтекста – адвокат
Бывший командующий Армией обороны Нагорного Карабаха Самвел Бабаян, обвиняемый в рамках уголовного дела о незаконном обороте составных частей ПЗРК «Игла», был допрошен в Службе национальной безопасности вначале как подозреваемый.
24 марта ему было предъявлено обвинение, и в тот же день представлено ходатайство об аресте в суд общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш, который удовлетворил ходатайство. Суд принял решение об аресте Самвела Бабаяна сроком на 2 месяца.
Адвокат Самвела Бабаяна – Аветис Калашян в настоящее время готовит апелляционную жалобу, через два дня в Апелляционном суде будет обжаловано решение суда первой инстанции об аресте.
В интервью Aysor.am адвокат ответил на несколько вопросов относительно этого уголовного дела.
- Господин Калашян, Вы заметили какую-либо проблему в связи с объективностью проводимого предварительного следствия?
- В целом, считаю преждевременным высказывать какое-либо мнение о предварительном следствии. Что касается осуществленных до сих пор по делу следственных действий, исходя из нашей точки зрения, они объективны, поскольку не допускалось нарушения его прав, все связанные с ним следственные мероприятия проводились в моем присутствии, в процессе этого все было нормально, шло своим руслом. Задавался вопрос, господин Бабаян отвечал, затем составлялся протокол, нарушения каких-либо прав не допускалось.
- То есть, права господина Бабаяна полноценно защищаются?
- Однозначно, о чем речь. Если бы было допущено хоть незначительное нарушение его прав, по крайней мере, я бы об этом заявил и предпринял ответные меры. Что касается общей объективности, то это будет ясно в дальнейшем. Господину Бабаяну предъявлены конкретные обвинения, в этом смысле я высказал мнение стороны защиты о том, что они безосновательны, господин Бабаян не принимает выдвинутые ему по двум статьям обвинения, считает, что для выдвижения этих обвинений отсутствуют основания. По крайней мере, те материалы, которые при ходатайстве об аресте были представлены органом предварительного следствия в качестве основания, из изучения этих материалов мне ясно, что нет какого-либо основания ни для обвинений, ни для избрания ареста в качестве меры пресечения. Обвинения предъявляются лицу тогда, когда есть достаточные доказательства. В представленных мне материалах таких доказательств нет.
- Вы не исключаете, что в уголовном деле есть материалы, которые вам неизвестны, но прокуратура на их основании заявляет о связи Бабаяна с произошедшим?
- Что касается каких-то материалов у органа предварительного следствия, о которых я не знаю, я, конечно, не исключаю этого. Но что касается того, что под воздействием этих материалов Самвел Бабаян принял свою связь, я это исключаю. Когда было предъявлено обвинение, в протоколе допроса четко отмечается, что он не признает себя виновным в выдвинутых обвинениях. Если лицо делает подобное заявление и это фиксируется в официальном документе, на мой взгляд, никто не имеет права высказывать другое мнение, это уже называется интерпретация.
- В таком случае, на каком основании прокуратура распространяет подобное заявление? Думаю, что Вы уверены, что прокуратура не может просто с воздуха делать подобное заявление.
- Не забывайте, что Самвелу Бабаяну предъявлено обвинение и заявление сделано после предъявления обвинения. По вашим словам, почему прокуратура должна была из воздуха делать подобное заявление? Естественно, что должна была сделать подобное заявление, поскольку и орган предварительного следствия, и осуществляющий надзор за следствием прокурор несут ответственность за совершаемые ими действия. Я не считаю это заявление странным, но мы в свою очередь делаем ответные заявления. Если в этом заявлении говорится, что Самвел Бабаян принял свою связь, я считаю, что это прокомментировали так, как хотели. Я относительно того же самого дал другой комментарий, который отразится в моих дальнейших действиях по защите. Проблема в следующем, представленные СНБ факты не дают какого-либо основания говорить уверенно, что Самвел Бабаян виновен во вменяемых ему деяниях. Лицо может быть тем или иным образом связано с тем или иным поступком, но это не значит, что любая связь считается преступлением. Что конкретно имел в виду сделавший подобное заявление, я не могу сказать, исходя из тайны предварительного следствия и одновременно интересов моего подзащитного.
- Есть разговоры, что Самвел Бабаян знал о ПЗРК «Игла» и сказал: пусть привезут, отправим в Карабах. На Ваш взгляд, насколько это близко к действительности? То есть, то, что он просто знал об этом, может ли считаться связью?
- Опять говорю, пока раскрывать детали уголовного дела не считаю целесообразным. Рано или поздно общественность об этом узнает. Но могу сказать однозначно, что к нашедшим в обвинении место формулировкам о том, что Самвел Бабаян заказал привезти это оружие, обязался выплатить за это деньги, поручил совершить какие-то действия и т.д.,  Самвел Бабаян не имеет отношения. Я пока что не отношусь к этому болезненно, поскольку, в конце концов, возбуждено уголовное дело, по известным причинам это уголовное дело имеет большой резонанс. Вместе с тем, что мы проводим необходимые защитные действия, и я, и Самвел Бабаян, терпеливо ждем дальнейшего хода следствия. То, что нам представили, уже мы знаем. Ждем дальнейшего хода.
- Господин Калашян, кто двое других арестованных по этому делу лиц? Есть ли необходимость в проведении очной ставки после допроса?
- Я не могу сказать, кто эти лица, если орган предварительного следствия не опубликовал эти данные, я также не оглашу. Скажу только, что ни с кем очная ставка не проводилось.
- Но Вы видите необходимость в очной ставке?
- Нет, однозначно, нет.
- То есть, противоречивых показаний нет?
- Очная ставка проводится в тех случаях, когда в показаниях возникают противоречия. Таких существенных противоречий, как мне известно из представленных материалов, нет. То есть, против господина Бабаяна, что он совершил указанные в обвинении те или иные действия, никаких прямых показаний  против господина Бабаяна нет.
- А они знают Самвела Бабаяна или являются ли они известными общественности лицами?
- На этот вопрос я также не отвечу.
- Не знакомы с Бабаяном?
- Не отвечу.
- Соратники Бабаяна заявляют, что в этом уголовном деле есть политический подтекст. Какого мнения придерживаетесь Вы или Самвел Бабаян? Видите ли Вы как юрист политический подтекст?
- Я считаю, что пока вопрос в правовом поле. Я не считаю, что есть политический подтекст. Другое дело, если на соответствующем этапе предварительного следствия, когда стороне защиты будут известны данные предварительного следствия и как по состоянию на данный момент, так и на тот момент мы будем уверены, что приобретенные по уголовному делу данные недостаточны, чтобы выдвигать Самвелу Бабаяну подобное обвинение, однако обвинение будет оставаться в силе, тогда уже можно предположить, что это дело имеет политический подтекст. В данный момент, у меня подобного мнения нет.
- Господин Калашян, в чем суть апелляционной жалобы, которую Вы намерены подать?
- Наша апелляционная жалоба основана на том, что отсутствует обоснованное подозрение. То есть, во время ареста лица суд должен был выяснить, есть ли во вменяемых лицу деяниях обоснованные подозрения. Из материалов, представленных в суд первой инстанции видно, что во вменяемых Самвелу Бабаяну поступках отсутствует обоснованное подозрение.
- Извините, возник вопрос. О преступной связи речи быть не может, а о связи может?
- Я говорю это в общем.
- Нет, относительно данного дела.
- Относительно этого дела вы опять спрашиваете о деталях, которые я не могу огласить, поскольку дело на этапе предварительного следствия.