ԻՊ-ն սպառնացել է գրավել Իրանը
«Իսլամական պետություն» (Ռուսաստանում և մի շարք երկրներում արգելված) ահաբեկչական խմբավորումը հոլովակ է հրապարակել, որում սպառնացել է Իրանին, հայտնում է ТАСС-ը՝ հղում անելով IRINN իրանական լրատվական հեռուստաալիքին:
Հեռուստաալիքի տվյալով՝ համցանցում հայտնվել է 37 րոպե տևողությամբ հոլովակ, որում պատկերված են ԻՊ-ի երեք գրոհայիններ: Աբու Ֆարուք Ալ-Ֆարսի անունով առաջին ահաբեկիչը հանդես է գալիս որպես Իրանի պարսկախոս բնակչության ներկայացուցիչ, երկրորդն իրեն անվանում է Աբու Մոջահեդ Ալ-Բալուշի՝ ներկայացնելով բելուջիներին: Երրորդը՝ Աբու Սաադ Ալ-Ախվազին, իբրև թե խոսում է Իրանի արաբախոս բնակչության անունից:
Նրանք Իրանի իշխանություններին անվանում են հերետիկոսներ և բնակչությանը կոչ են անում անկարգությունների, զինված հարձակումների:

СМИ: Террористы «Исламского государства» выступили с угрозами в адрес Ирана
Террористическая группировка «Исламское государство» (запрещенное в России) распространила видео с угрозами в адрес Ирана, сообщает ТАСС со ссылкой на иранский новостной телеканал IRINN.
По его данным, в интернете появился ролик продолжительностью 37 минут, в котором фигурируют три боевика ИГ. Первый террорист по имени Абу Фарук аль-Фарси выступает в качестве персоязычного представителя, второй представляет народность белуджей и называет себя Абу Моджахед аль-Балуши, третий по имени Абу Саад аль-Ахвази говорит якобы от лица арабоязычной части населения Ирана.
Они называют власти Исламской Республики еретиками и призывают население к беспорядкам, диверсиям и проведению вооруженных нападений.