Գերմանացի քաղաքական գործիչները քննարկում են ՌԴ-ում Ֆուտբոլի ԱԱ-2018-ի բոյկոտի հարցը
Երկրում, որտեղ ոտնահարվում են մարդկանց տարրական քաղաքացիական իրավունքները, չպետք է անցկացվեն միջազգային մրցաշարեր: Նման կարծիք է հայտնել բունդեսթագում Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի կուսակցության դաշինքի փոխնախագահ Միխայիլ Ֆուկսը, փոխանցում է DW.com-ը:
Մոսկվայում հակակոռուպցիոն ցույցերի մասնակիցների ձերբակալությունից և ոստիկանության կողմից ուժի կիրառումից հետո գերմանացի քաղաքական գործիչները վերսկսել են Ռուսաստանում 2018թ. Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունը բոյկոտելու մասին քննարկումները:
Քաղաքական գործչի կարծիքով՝ Ռուսաստանում մարդու իրավունքների և անվտանգության հետ կապված անբարենպաստ իրավիճակը կհանգեցնի նրան, որ ֆուտբոլի մի շարք երկրպագուներ զերծ կմնան Ռուսաստան այցելությունից:
«Միջազգային սպորտային մրցույթների բոյկոտը պետք է հազվադեպ բացառիկ դեպք լինի, սակայն Ռուսաստանն արդեն առաջին տարին չէ, որ շարժվում է վտանգավոր ուղղությամբ՝ խախտելով միջազգային իրավունքը և մարդու իրավունքը, ինչը լիովին անթույլատրելի է», -ընդգծել է Ֆուկսը:

Немецкие политики обсуждают возможный бойкот ЧМ-2018 в России
Страна, в которой не соблюдаются элементарные гражданские права, в принципе не должна проводить международные турниры, считает замглавы фракции партии Меркель в бундестаге Фукс, передает DW.com.
После массовых задержаний участников антикоррупционных протестов в Москве с применением насилия полицией немецкие политики возобновили дискусии о возможном бойкоте чемпионата мира по футболу в России 2018 года.
По мнению политика, неблагоприятная ситуация с правами человека и безопасностью приведет к тому, что многие футбольные болельщики воздержатся от поездки в Россию на ЧМ-2018.
«Бойкот международных спортивных соревнований должен быть редчайшим исключительным случаем", однако Россия уже не первый год движется в опасном направлении, нарушая международное право и права человека, и это совершенно неприемлемо», -подчеркнул Михаэль Фукс.