Թուրքմենստանը շահագրգռված է և կարևորում է Հայաստանի հետ համագործակցության հետագա զարգացումը. Կարեն Կարապետյանը Թուրքմենստանում է
28/03/2017 13:32
Պաշտոնական այցով Թուրքմենստանում գտնվող վարչապետ Կարեն Կարապետյանին ընդունել է Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը:
Թուրքմենստանի նախագահը նշել է, որ վերջին տարիներին հայ-թուրքմենական փոխհարաբերություններն աչքի են ընկնում առաջընթացով և ավելացրել, որ նման պաշտոնական փոխայցերը նպաստում են հարաբերությունների զարգացմանը տարբեր ուղղություններով:
Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովն ընդգծել է, որ Թուրքմենստանը շահագրգռված է և կարևորում է Հայաստանի հետ համագործակցության հետագա զարգացումն ու ամրապնդումն ուղղված փոխշահավետ նախագծերի ու ծրագրերի իրականացմանը տարբեր ոլորտներում:
«Մեր ժողովուրդներն ունեն պատմական ջերմ հարաբերություններ ու կապեր: Վստահ եմ, որ Ձեր պաշտոնական այցը կարող է լավագույնս նպաստել մեր եղբայրական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը տնտեսության տարբեր ոլորտներում՝ էներգետիկա, տրանսպորտ, գյուղատնտեսություն, մեքենաշինություն, արդյունաբերություն: Ունենք փոխգործակցության մեծ ներուժ և պատրաստ ենք քննարկել Ձեր առաջարկներն ու գաղափարները», - ասել է Թուրքմենստանի նախագահը: Թուրքմենստանի նախագահը խնդրել է իր ջերմ ողջույնները հաղորդել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին:
Բարձր գնահատելով հայ-թուրքմենական երկկողմ հարաբերությունների մակարդակը՝ կառավարության ղեկավարը նշել է, որ այն չի համապատսախանում տնտեսության ոլորտում առկա համագործակցությանը:
«Այցի նպատակն է հանգամանորեն քննարկել տնտեսական համագործակցության տարբեր հարցեր ու նախագծեր, որոնք թույլ կտան ակտիվացնել տնտեսական փոխգործակցությունը, ավելացնել առևտրաշրջանառության ծավալները՝ օգտագործելով առկա մեծ ներուժը»,- նշել է ՀՀ վարչապետը՝ վստահություն հայտնելով, որ երկու ժողովուրդների բարեկամությունը լավ հիմք է Հայաստանի ու Թուրքմենստանի համագործակցության հետագա զարգացման համար:
Հայաստանի վարչապետը և Թուրքմենստանի նախագահը քննարկել են տնտեսության տարբեր հարցեր: Կարեն Կարապետյանը և Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը համոզմունք են հայտնել, որ տնտեսական համագործակցությունը կարող է խթանել երկկողմ առևտրաշրջանառության աճը:
Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովն իր աջակցությունն է հայտնել երկու երկրների միջև քննարկվող փոխշահավետ ծրագրերի իրականացմանը: Կողմերը պայմանավորվել են քննարկումները շարունակել ապրիլին՝ Երևանում, աշխատանքային խմբերի մակարդակով:

Цель моего визита – детально обсудить проекты экономического сотрудничества. Премьер Армении отбыл в Туркменистан
28/03/2017 14:01
Находящегося с официальным визитом в Туркменистане премьер-министра Армении Карена Карапетяна принял президент этой страны Гурбангулы Бердымухаммедов.
Как сообщает пресс-служба армянского правительства, президент Гурбангулы Бердымухаммедов, приветствуя армянскую правительственную делегацию в Ашхабаде, отметил, что в последние годы армяно-туркменские взаимоотношения выделяются прогрессом, добавив, что подобные официальные взаимные визиты способствуют развитию отношений по разным направлениям.
Гурбангулы Бердымухаммедов подчеркнул, что Туркменистан придает важность дальнейшему развитию и укреплению дальнейшего сотрудничества с Арменией в направлении реализации взаимовыгодных проектов и программ в различных сферах.
«Наши народы имеют исторически теплые отношения и связи. Уверен, что Ваш официальный визит может наилучшим образом поспособствовать дальнейшему развитию наших братских отношений в различных сферах экономики – энергетики, транспорта, сельского хозяйства, машиностроения, промышленности. У нас есть большой потенциал для взаимодействия, и мы готовы обсудить Ваши предложения и идеи», – сказал президент Туркменистана, попросив передать его теплые приветствия президенту Сержу Саргсяну.
Карен Карапетян выразил благодарность президенту Туркменистана за теплый прием и в свою очередь передал Гурбангулы Бердымухамедову теплые приветствия президента Армении Сержа Саргсяна.
Высоко оценив уровень армяно-туркменских отношений, глава правительства отметил, что уровень отношений не соответствует существующему в сфере экономики потенциалу. «Цель моего визита – детально обсудить различные вопросы и проекты экономического сотрудничества, которые позволят активизировать экономическое взаимодействие, увеличить объемы торгового оборота, используя существующий большой потенциал», – отметил премьер Карапетян.
Премьер Армении и президент Туркменистана обсудили различные вопросы, касающиеся сферы экономики. Они выразили уверенность, что экономическое сотрудничество может стимулировать рост двустороннего торгового оборота. Гурбангулы Бердымухаммедов выразил свою поддержку реализации обсуждаемых взаимовыгодных программ. Стороны договорились продолжить обсуждения в апреле в Ереване – на уровне рабочих групп.