Բոբ Դիլանը համաձայնել է ընդունել Նոբելյան մրցանակը
Ամերիկացի երաժիշտ և գրող Բոբ Դիլանը համաձայնվել է ընդունել գրականության բնագավառում ստացած Նոբելյան մրցանակը, փոխանցում է Gazeta.ru-ն՝ հղում անելով Շվեդիայի ակադեմիային:
Դիլանը Նոբելյան մրցանակի էր արժանացել 2016թ. հոկտեմբերի, սակայն մինչև հիմա չիստացել այն: Նա նաև հանդես չի եկել նոբելյան դասախոսությամբ, որը անհրաժեշտ է 910 հազար դոլարը ստանալու համար:
Ակադեմիայի ներկայացուցիչները Դիլանի հետ կհանդիպեն Ստոկհոլմում, որտեղ երաժիշտը մոտակա ժամանակներս համերգներ է տալու: Դափնեկիրը դասախոսություն չի կարդա: Ակնկալվում է, որ նա կուղարկի դրա ձայնագրությունը:

Боб Дилан согласился принять Нобелевскую премию по литературе
Американский музыкант и поэт Боб Дилан согласился наконец принять Нобелевскую премию по литературе. Об этом сообщает Gazeta.ru со ссылкой на Шведскую академию.
Дилан был удостоен награды в октябре 2016 года, но до сих пор ее не получил. Он также не выступил с нобелевской лекцией, которая необходима для получения 8 млн шведских крон ($910 тыс.).
Как заявили в академии, ее представители встретятся с Диланом в Стокгольме, куда музыкант приедет в ближайшие выходные с концертами. Лекцию лауреат читать не будет. Ожидается, что он пришлет ее запись.